Grip kalp krizine neden olur mu?

Grip kalp krizine neden olur mu?

Özellikle kış mevsiminde doktorlara en çok sorulan sorulardan biri de Grip kalp krizine yol açabilir mi? sorusudur.

Teorik olarak grib hastalığının doğrudan doğruya kalp krizine neden olması ya da kalp krizini tetiklemesi de mümkündür fakat henüz elimizde bunu ispatlayacak fazla kanıt yok.Bu konudaki bilgiler daha çok grip aşısının kalp krizine bağlı ölümleri hangi oranda engelleyebildiğini araştıran çalışmalardan elde edilmiştir. Bununla ilgili neticeler oldukça çelişkilidir.

Bazı araştırma sonuçlarına göre grip aşısının kalp krizine bağlı ölümlerde bir azalmaya yol açtıkları belirlenmiş, bazılarında ise aşının herhangi bir etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır.

Ben grip salgınları sırasında özellikle genç insanlarda meydana gelen ölümlerde kalp kası iltihabı yani miyokarditin önemli olduğunu düşünüyorum. Miyokardit, ciddi ritim bozukluğu veya kalp kası zafiyetine yol açarak öldürücü olabilmektedir.


Prof Dr Ahmet Rasim Küçükusta

Grip ve nezle için doğal çözüm

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.