Hyalüronik asit ve cilt için faydaları

Hyalüronik asit

Cilt kırışıklıklarının tedavisine yardımcı olarak dünyada da yaygın olarak kullanılan dolgu maddesi, Hyaluronik Asit’tir.

FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanmış, hayvansal olmayan, enjekte edilen bölgeye hacim kazandıran, doğal ve

güvenli bir üründür.

Hyaluronik asit ne yapar?


Hyaluronik asit cildinizi nemli ve esnek tutmanıza yardımcı olur ve sağlıklı ve genç bir görünümü destekler.

Hyaluronik Asit'in etkisi hemen görülür ve seçilen konsantrasyona göre 4-10 ay devam eder.

Cildin altında bulunan ve zaman geçtikçe azalan bu maddenin yerine konması ve hücrelerin arasındaki boşluğu doldurması esasına dayanan bir uygulamadır.

Dolgu tedavisi ile yüzün çeşitli bölgelerinde hafif çizgilerden derin kırışıklıklara kadar tüm uygulamalarda sonuç almak mümkündür.

Dolguların kırışıklıklar dışındaki kullanım alanları; dudak konturunu belirginleştirme, dudak dolgunlaştırma, yüzün çökmüş bölgelerine hacim vererek gençleştirme olarak sıralanabilir.

Gülümseme Çizgileri.............Önce..................... sonra

Kolajen enjeksiyonuna göre çok daha güvenli ve kalıcı olan bu uygulama 12-18 ayda iki kez yapılmaktadır. Uygulamadan 45 dakika önce lokal anestezi sağlandıktan sonra konsantrasyona göre seçilen özel iğneler yardımıyla enjekte edilir.

Etkisi hemen görülüp sonuç uzun sürelidir. Kırışıklıkların dolgu maddesiyle düzeltilmesi yüzün görünümünde çok büyük farklılıklar yaratmakta, çok daha genç ve dinamik bir görünüm elde edilmektedir.

Kaş Arası


.............Önce..................... sonra

Uygulamadan sonra nasıl görünülür?

Uygulamadan hemen sonra, enjeksiyon bölgelerinde hafif kızarıklık ve ödem olabilir, ancak 15-20 dakika içerisinde tamamen yok olurlar. Nadiren olabilecek noktasal deri
altı kanamaları ise 5-7 gün içinde tamamen kaybolur.

Uygulama ne kadar sürer?

Hyaluronik asit enjeksiyonu, doğru ellerde uygulandığı takdirde hızlı ve kolay bir uygulamadır. Uygulama öncesi teste ihtiyaç duyulmaz ve yaklaşık 10-15 dakika sürer.

Uygulama ağrıya neden olur mu?

Çoğu kişi enjeksiyonların ağrı veya acı duyulmaksızın gerçekleştiğini söylemektedir. Uygulama öncesi lokal anestezik etkili bir krem kullanımı ağrı eşiği düşük olanlara yardımcı olabilir.

Kişi uygulamadan önce neler yapmalıdır?

Uygulamanın bir hafta öncesinden itibaren aspirin, ateş düşürücü ilaçlar ile C vitamini alınmamalıdır. Böylece noktasal kanama riski azaltılmış olur.

Uygulama sonrası için öneriler nelerdir?
Uygulamayı izleyen 4 saat boyunca sert çiğneme hareketleri, konuşma ve gülme önerilmez. Uygulama yapılan bölgeye masaj yapılmamalıdır. Dudak dolgunlaştırma uygulamasını takip eden 2 gün boyunca dudaklarınızı da büzmemeye çalışmalısınız.

Uygulama sonrası oluşan kızarıklık ve şişlik tamamen geçene kadar bu bölgeyi aşırı sıcak (sauna, güneşlenme) veya aşırı soğuğa karşı korumalısınız.

Hyaluronik asit ile birlikte kullanılabilecek diğer uygulamalar nelerdir?

Hyaluronik asit ile kırışıklık tedavisi, sıklıkla Botoks enjeksiyonu ile birlikte kullanılmaktadır.

Botoks ile kaşları çatma, gözleri kısma, dudakları büzme gibi hareketler yumuşatılarak, iki tedavinin birlikte uygulanması sonucunda daha düzgün, pürüzsüz ve genç bir görünüm elde edilmektedir.


Yüz, boyun, dekolte ve ellerde daha iyi bir görünüm...

Yaşlandıkça, cildimizdeki hyaluronik asit miktarı azalır ve kırışıklıklar oluşur.

Hyaluronik asit;

1- Ciltteki nem seviyesini koruyarak cildin elastik ve dolgun olmasını sağlar.
2- Kolajen üretimini destekleyerek cildin formunu korur, sıkılaştırır.
3- Antioksidan işlevi görerek cilde zarar verecek kimyasal maddeleri uzak tutar.

Hyaluronik asidin % 100 saf formunun farklı konsantrasyonundaki formu ile yüz, boyun, dekolte ve ellerin daha iyi görünümü, nemlendirilmesi, korunması ve canlandırılması sağlanabilir.

Nemlendirme: Yıllar ilerledikçe cilt formunu, elastikiyetini ve sıkılığını kaybeder. Doğal hyaluronik asit cildi nemlendirerek genç bir insanın yüzündeki ideal sıkılık seviyesinin korunmasını sağlar.

Uzun süre etkili bio-canlandırma: Hyaluronik asidin cilde enjekte edilmesi, genç görünen bir cilt için hayati önem taşıyan kollajen üretimini destekler.

Koruma: Bazı kimyasal maddelerin vücuttaki hücrelere zarar verip kırışıklıklara ve cildin donuk görünmesine yol açarak yaşlanma sürecini hızlandırdığı kanıtlanmıştır. Hyaluronik asit antioksidan görevi görerek bu kimyasallarla savaşır ve cilt daha sağlıklı bir görünüme kavuşur.

Mezoterapi tekniği ile uygulanan tedavi yaklaşık 2 hafta ara ile 3 seanstan oluşur. İkinci seansın ardından cillte iyileşmeler görülmeye başlanır. İlk üç tedavinin ardından 1 -2 ayda bir düzenli uygulamalarla süreklilik sağlanmalıdır.

Cilt gençleştirici kremler

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.