Haşimato diyeti

Haşimato diyeti işe yarıyor mu

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu son günlerde internette dolaşan Haşimato diyeti'nin saçma sapan bir diyet planı olduğu ve hiç bir faydası olmadığını belirtti.

Osman Müftüoğlu yazısında Haşimato hastalığı tedavisinde problemin temel sebebi olan hipotiroidi'nin tedavi edilmeden hangi diyet yapılırsa yapılsın sonunun hüsran olacağını açıkladı.

Peki nedir bu hastalık ve kimdir Bay Haşimato?

Haşimato hastalığı tiroid bezi iltihaplanmasına (tiroidit) neden oluyor. Haşimato hastalığında tiroid bezi yavaş yavaş harap oluyor. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde de sinsi bir hipotiroidi (tiroit yetmezliği) ortaya çıkıyor.

Hastalığa yakalananların yüzde 90'ından fazlası kadın. Her yaşta görülebilse de 30-55 yaş aralığında daha sık karşımıza çıkıyor. Haşimato'ya ‘Bir kadın sağlığı sorunu' demek yanlış olmasa da (kadınlarda erkeklere oranla 15-20 kat daha fazla görülüyor) seyrek olarak erkekler de yakalanabiliyor.

Hastalığı ilk kez, Japon bir hekim, Dr. Haşimato tanımladığı için onun adıyla anılıyor.

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.