Felç riskini azaltmak için domates yiyin

Felç riskini azaltmak için domates yiyin

Finlandiyalı bilim adamları 12 yıl süren araştırmalarının neticesinde domatesin felç riskini azalttığını tespit ettiler. 

Erkeklerde kalp-damar hastalıklarının incelenmesi için 1031 erkek üstünde yapılan araştırma domatesin felç riskini azalltığını gösterdi.


Araştırmaya katılan erkeklerden araştırmanın başında ve 7 yıl sonra kanları alındı ve bu kanlar karşılaştırıldı. Denekler 12 sene süre ile takip edildiler. Araştırma  sonuçları likopen seviyeleri yüksek olan erkeklerde felç riskinin %55 daha az olduğunu ortaya koydu.

Likopen en çok  domateste mevcut. Bunun dışında likopen bakımından zengin olan yiyecekler arasında papaya, greyfurt, karpuz ve mango'yu sayabiliriz.

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.