İnsülin direnci ve etkileri

İnsülin direnci ve etkileri

İnsülin kanımızdaki şekeri hücrelerimize sokan hormonumuzdur. Vücudumuz gereğinden fazla insülin ürettiğinde kandaki insülin seviyesi fazla artınca hücrelerimizin insüline cevap veren bölümleri artık yanıt veremez hale gelmektedir.


Bu durum “insülin direnci” olarak tanımlanıyor. Bu gelişme tıpkı insülinin yokluğu gibi bir sonuca neden oluyor. Kandaki şeker hücreye giremeyor ve kanda birikmeye başlıyor.

Kanda şekerin yükselmesi, –kandaki fazla insülin seviyeleri ile birlikte- bir dizi metabolik değişikliğe neden oluyor. Sonuçta hücrelerimiz “varlık içinde yokluk çeken” yapılar durumuna düşüyor.


Kanımız insülin ve şekerle dolu ama hücrelerimiz şekere aç kalıyor, dokularımız ise şeker ve yağ çöplüğü haline geliyor.

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.