Sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenler

Sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenler

Cildinizin mat, yorgun, cansız hissediyorsanız işinize çok yarayacak altı küçük önerimiz var.1- Doğru besinler tüketin

Cildinizin ışıltısı sadece dıştan yaptıklarınızla ilgili değildir.


Tükettiğiniz besinleri doğru seçerek cildinizin içten de ışıldamasını sağlayabilirsiniz.


Bunun için öncelikle bol sebze ve meyveyi içeren, zengin bir beslenme alışkanlığı edinmelisiniz.

2- Bol bol su için

Bol bol su içerek dokularınızdaki, dolayısıyla cildinizdeki nem oranını koruyabilirsiniz. Unutmayın nem demek sağlıklı canlı bir cilt demek. Ayrıca çok su içmenin başka bir etkisi de vücudunuzdan toksinlerin atılmasını desteklemesi.

3- Kaliteli ve iyi uyuyun

Düzenli ve yeterli uyku cilt sağlığı içinde çok önemlidir. Bu nedenle uykunuzu her ne olursa olsun almaya çalışın. Uzmanlar yetişkin bir insanın günde ortalama 7,5-8 saat uyumasının yerli olacağını belirtiyorlar.


Uyku konusunda unutulmaması gereken bu sürede kaliteli uyku uyumaktır. Uygun şartları yerine getirerek, iyi uyumaya ve dinlenmiş kalkmaya önem verin.


4- Egzersizi ihmal etmeyin

Egzersiz yapmanın yararlarından biri de kan dolaşım hızınızı artırarak size canlı bir cilt ve pembe yanaklar sunmasıdır. Tabii, sağlığınız üzerindeki olumlu etkileri de daha uzun vadede cildinize yansıyacaktır.

5- Sakinlesin, rahatlayın

Stresin cildin düşmanı en önemli düşmanıdır. Bu nedenle stresten uzak durmak donuk ciltten de uzaklaşmak demektir.


Stresten kurtulmak için yoga, meditasyon yapabilir, masaj yaptırabilirsiniz ya da hobiler edinebilirsiniz.


6- Zararlı çevresel etkilerden korunun

Cildin en büyük düşmanları arasında, kirli havayı, soğuğu, rüzgarı ve tabii güneş ışınlarını sayabiliriz. Bunlardan korunmak için yaz ya da kış demeden en az 15 koruma değeri olan bir güneş ürünü kullanmanız yerinde olur.

7- Peeling yapın, ölü derilerden kurtulun

Cildin üst yüzeyini kaplayan ölü deriler donukluğun başlıca sebeplerindendir. Bu ölü tabakadan kurtulmanın en iyil yolu ise, düzenli olarak, örneğin haftada bir kez peeling yapmak.


Bunun için cildinize uygun fazla tahriş etmeyen bir peeling uygulayabilirsiniz. Türk hamamına girmenin ve saunanın da ölü derileri atmada faydası olduğunu da unutmayın.

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.