Hamilelik döneminde ağrı kesici kullanmak tehlikeli mi?

Hamilelik döneminde ağrı kesici kullanmak tehlikeli mi?


Hamileliğin ilk dönemlerinde ağrı kesici kullanmak düşük riskini artırıyor. Canadian Medical Association Journal'de yayımlanan araştırma sonucuna göre hamileliğin ilk aylarında etken maddesi "ibuprofen" ve "naproksen" olan ağrı kesicileri kullanan kadınlarda düşük yapma riski, kullanmayan hamilelere oranla iki kattan fazla.


İçeriğinde "ibuprofen", "naproksen" veya kemik ve eklem iltihabı tedavisi için kullanılan "
celecoxib" bulunan Aspirin dışındaki steroid olmayan anti-inflamatuvar ilaçları inceleyen araştırmacılar, söz konusu ilaçların hamilelik sırasında kullanımının düşük yapma riskini 2, 4 kat artırdığını ortaya koydu.

Araştırma Merkezi'nden Anick Berard, baş ağrısı ve benzeri kısa süreli rahatsızlıklar yaşayan hamile kadınların, daha güvenilir bir yöntem olarak etken maddesi "
parasetamol" olan ilaçları tercih etmelerini tavsiye etti.

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.