Neden kilo veremiyorum?

Neden kilo veremiyorum?

Son zamanlarda “Neden kilo veremiyorum?” sorusu ile eskisinden daha fazla karşılaşıyoruz. Çünkü eskiden olduğu gibi kilolu veya obez olmak yalnızca geçici yeme-içme hatalarından ya da aktivitenin az olmasından kaynaklanmıyor.

Kilo şikayetlerinin arkasında depresyon, hipotiroidi, insülin direnci, hipoglisemi, böbreküstü bezi hastalıkları, yumurtalık problemleri gibi kadar bazı hormonal ve metabolik sorunlar bulunabiliyor.

İşte böyle durumlarda arka planda saklı tıbbi sorunu bulunup çözülmezse uygulanan diyetler boşa gidiyor.

Ya kilo veremezsiniz, kilo vermede gerçekten zorlanırsınız ya da diyetisyeniniz tarafından size neredeyse zorla uygulatılan “reçete gibi yazılmış diyetler”i bırakır bırakmaz verdiklerinizi fazlası ile geri alırsınız.

Eğer kilo probleminizin nedeni son gittiğiniz tatilde veya seyahatteki beslenme hatalarınız, son haftalarda biraz sıklaştırdığınız sosyalleşme çabalarınız, kutlamalarınız, iş toplantılarınız veya iki aydır vazgeçtiğiniz egzersiz programlarınız değilse lütfen “
Neden kilo aldığınız” sorusuna cevap almadan herhangi bir diyet programı uygulamaya kalkmayın.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.