Domates reçeli nasıl yapılır?

Domates reçeli nasıl yapılır?

Çok bilinmeyen reçel türlerinden biri de domates reçeli. Domatesten reçel nasıl yapılır? diye düşünebilirsiniz. Bir kez deneyin beğeneceksiniz.

Gerekli malzemeler:

20 adet orta boy domates

20 adet taze badem

5 su bardağı toz şeker

2 su bardağı içme suyu

Yarım limonun suyu

1/2 çay kaşığı kadar vanilya


Domates reçelinin yapılışı:

Kabuklu badem kullanamayı düşünüyorsanız bademleri bir akşam öncesinden suda bekletin ve sabah yumuşamış bademlerin kabuklarını soyun. Domateslerinizi iyice yıkayın ve daha sonra ezmemeye dikkat ederek kabuklarını soyun.

Soyulmuş domatesleri 2 saat sönmemiş kireç kaymağında bekletin (kireç kaymağı tarifini aşağıda bulabilirsiniz). Domatesleriniz bayağı sertleşecektir. Domatesleri kireç kaymağından çıkardıktan sonra bol su le en az 3 kez yıkayarak kireçten arındırın.

Domatesler iyice yıkandıktan sonra avucunuzun ortasına yerleştirerek altlarını delin. Avucunuzdaki domatesleri çok hafifçe sıkarak içindeki suyu boşaltın. Burada dikkat etmeniz gereken nokta domateslere nazik davranmaktır.

Aksi takdirde domatesleriniz patlar. Suyunu çıkardığınız domateslerin herbirinin içine daha önce ıslatarak kabuklarını soyduğunuz bademlerden koyun ve sıkı olmaları için avucunuz ile domatesleri biraz bastırın. Şekeri suya koyarak yarım saat kadar kaynamaya bırakın.

Şekerli su kaynadıktan sonra domatesleri tencereye bırakın. 30 dakika ile 45 dakika arasında pişirin ve pişmesine doğru limon suyunu ilave edin. Piştikten sonra biraz soğumasını bekleyin ve soğuyunca kavanozlara alın.

Kireç kaymağı nasıl yapılır?

Kireç kaymağı yapmak için 3 litre su ile 2 avuç kireci karıştırın. 4 saatin geçince kireç çökecek ve üstünde kalan su kireç kaymağı olacaktır. İlk meydana gelen kaymağı kullanmayın. Aynı şeyleri bir kere daha yapın ve ardından ikinci kireç kaymağına domatesleri koyun. Domatesler 30 dakika ile 1 saat arası burada kalsın. Eğer fazla kalırlarsa sertleşecekler.

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.