Takayasu - nabızsızlık hastalığı

Takayasu - nabızsızlık hastalığı

İlk defa 1908 senesinde Japon Dr. Mikoto Takayasu, tarafından tanımı yapılan klinik tablo, "Pulseless Disease-Nabızsızlık Hastalığı" adı ile anılmakta.

Baş dönmesi, bayılma, uzun süren hafif ateş, adale ağrıları, görme kusurları, kollarda güçsüzlük, çabuk yorulma gibi belirtiler gösteren hastalığı tanımak ise kolay değil.

İlerlemiş ve atardamar yetersizliği belirtileri varsa darlık ve kısa tıkanıklıklar balon-stent veya daha ileri durumlarda by-pass ile tedavi edilebiliyor.

Nadir görülen hastalık 20 - 40 yaş arası kadınlarda ortaya çıkıyor. Hastalık seyri sırasında damarlarda daralmaya bağlı olarak dokularda beslenme bozuklukları izlenebiliyor.

Nabız alınamaması, damarlar üzerinde üfürümler ve böbrek damarları etkilenmişse hipertansiyon saptanabiliyor. Anjiyografiyle (damar filmleri) tanı koyulabiliyor.

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.