Hamilelikte hangi yiyecekler yenmemeli?

Hamilelikte hangi yiyecekler yenmemeli?

Hamilelik döneminde her kadın beslenmesine çok özen göstermelidir. Hamilelik süresince ne yediğiniz kadar, ne yemediğiniz de çok önemlidir.

Hem sizin hem de bebeğinizin sağlıklı beslenmesi için hamilelik
süresince uzak durmanız gereken yiyecek ve içecekler şunlardır:

Sosis,
salam, sucuk gibi şarküteri ürünlerini mümkün olduğunca tüketmeyin. Sushi, pişmemiş balık veya füme balık yemeyin. Eğer canınız şarküteri ürünü çekerse mutlaka pişirerek yiyin. Toksoplazma çiğ et ile bulaştığından dikkatli olmalısınız.

Siyah çay tüketiminden uzak durun. Türk kadınlarında yaygın olarak görülen kansızlık ve demir eksikliği hamilelik dönemlerinde daha da sık görülmektedir. Demir emilimini azalttığından mümkün olduğunca siyah çay tüketmekten uzak durun. Eğer tiryakiyseniz en azından açık ve limonlu çay için.

Kahve ve kolalı içecek gibi kafeinli içecekler tüketmeyin.

Hazır meyve suları içmeyin. Aşırı şekerli hazır meyve suyu yerine kendi meyve suyunuzu sıkın.

Asla alkol tüketmeyin. Yapılan araştırmalar düzenli alkol tüketiminin bebeklerin zeka gelişimini olumsuz etkilediğini ortaya koymaktadır.

Bitki çayları tüketirken dikkatli olun. Özellikle adaçayı içmeyin. Ihlamur ve rezene çayları dışında fazla bitki çayı içmeyin. Açık satılan karışımlar ve çok bilinmeyen bitki çaylarını içmeyin.

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.