Elmanın yararları

Elma yemek için bir çok neden var

Elma 100 gramda 54 kalori enerji veriyor. Elmanın verdiği bu enerji yağdan değil, meyve şekeri ve organizma tarafından ağır olarak sindirilen şekerden gelmekte.

En besleyici meyvelerden biri olan elmanın pek çok faydası var.

İşte elmanın en önemli faydaları:

Kolesterol düşüren elma, posa ve antioksidan maddeleri içeriğinde bulunduran çok değerli bir meyvedir. Posalı yiyeceklerin diğerleri gibi elma da kolesterolü 2 yoldan doğal olarak düşürmekte.

Elma baş ağrısına karşı etkili bir meyvedir.

Elma Yüksek tansiyonu düşürür.

Elma Bağırsak parazitlerinin dökülmesine yardımcı olur.

Kabızlık, kalın bağırsak kanserinin en önemli nedenlerinden biridir. Bilim insanları, elmanın içeriğinde bulunan antioksidanların kanseri önlediğini belirtiyorlar.

Elma kerevizle beraber tüketilirse yorgunluğu azaltır.

Elmada bulunan petkin maddesi, zararlı kolesterolü düşürür, atardamarları koruyan yararlı kolesterolü yükseltir.

Elma Egzamaya ve cilt hastalıklarına iyi gelir.

New York'taki Cornell Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma sonucuna göre, elma, güneş ışığı, kimyasal reaksiyonlar ve günlük yaşamın neden olduğu stresten kaynaklanan zararlara karşı güçlü bir koruma sağlıyor.

Spor öncesinde elma tüketildiğinde enerji verir.

Spor yaptıktan sonra elma tüketildiğinde organizmaya çeşitli mineral ve vitaminler yükler.

Spor yaptıktan sonra elma tüketildiğinde % 85 oranındaki su içeriği ile organizmanın ihtiyacı olan suyu tamamlayarak toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.

Sigaranın tüm kanser türlerine neden olduğu bilimsel bir gerçektir. Bunlardan biri de mesane kanseri. Elmanın içeriğindeki antioksidanlar sigara içen kişilerde mesane kanseri riskini azaltıyor.

Kuru elma yatıştırıcı ve sakinleştirici etki yapar.

Elmanın içeriğindeki C vitamini vücudun savunma sistemini güçlendirir. Bunun sonucunda da soğuk algınlığı virüsleri vücuda giremez.

Ateş düşürücü olarak da kullanılan elmanın suyu ile silinen cilt, taze ve canlı bir görünüme kavuşur.

Elma damar sertliğini önler.

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.