Botülizm Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Botülizm Nedir?: Botülizm ciddi bir gıda zehirlenmesi türüdür. Botülizm, Clostridium botulinum adı verilen bir bakterinin ürettiği zehir sebebi ile ortaya çıkar.

Botülizm ölüme sebep olabilir. Bakterinin ürettiği bu zehir, vücuttaki önemli sinirlerin tahrip olmasına ve felce yol açabilir. Botülizm hemen tedavi edilmezse, solunum durabilir, ve kişi yaşamını kaybedebilir.

Nasıl Tedavi Edilir?: Tedavi için hastanede yatmanız gerekebilir. Bu zehirlenme çeşidinde, hastanın gözetim altında tutulması çok önemlidir. Solunum kaslarındaki sinirler etkilenmiş olabilir, bu sebeple hastanın solunumu devamlı kontrol edilmelidir. Solunum kasları durduğunda, hastaya solunum cihazı takılmalıdır. Bu cihazla, zehir vücuttan tamamen atılana kadar solunum devam ettirilebilir. Bu ise günler veya haftalar alabilir.

Hekiminiz, zehri etkisiz hale getirmek için, antitoksin bir ilaç önerecektir.

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.