Lahana ve lahananın faydaları

Lahana ve lahananın faydaları:

Lahana; turpgiller familyasındandır. Yaprakları iri ve kalındır. Ülkemizin tüm yörelerinde yetişir.

Başlıca çeşitleri: Kemer lahanası, Batman lahanası, köse lahanası, Brüksel lahanası ve kara lahanadır. Lahana C vitamini açısından zengin bir bitkidir. İçeriğinde kükürt vardır. Çiğ olarak yemek ya da sıkarak suyunu içmek daha yararlıdır.


Faydaları: Lahana kansızlığa karşı yararlıdır. İdrar söktürücüdür. Vücutta biriken toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. Mide ve bağırsak yaralarını yumuşatır. Kabızlığa karşı iyi gelir. Kandaki şeker miktarını düşürür.

Vücudu hastalıklara ve kansere karşı koruyucudur. Göğüs ucundaki çatlakları gidermekte etkilidir. Sarılık ve safra kesesi hastalıklarına karşı iyi gelir.

Astıma karşı yararlıdır. Romatizmaya, siyatiğe, lumbagoya ve apseye iyi gelir. Ses kısıklığını giderir. İştahı açar. Guatr olanların yemesi doğru değildir.


Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.