Crohn hastalığı

Crohn hastalığı

Crohn hastalığı, inflamatuvar bağırsak hastalıklarındandır. Ağız ile anüs arasındaki sindirim sisteminin herhangi bir bölümünde oluşabilir.

Genellikle atlayan alanlar şeklinde görülür. Bir diğer inflamatuvar bağırsak rahatsızlığı olan ülseratif kolitle birlikte bu grubu oluştururlar.

Crohn hastalığı her 10.000 kişiden 1-10'unda görülmektedir. Belirtileri: karnın sağ alt bölgesindeki ağrıyla başlar, ateşlenme, iştahsızlık ve kilo kaybıyla devam eder.

Şu anda, Crohn hastalığının tam bir tedavisi bulunmamak ile birlikte, bazı ilaçlar sayesinde hastaların daha rahat bir yaşam sürmesi sağlanabilir.

Crohn hastalığının genel seyri, her hastada farklı seyredebilmektedir. Bundan dolayıdır ki, hasta için özel bir diyet hazırlanamamaktadır. Bunun çözümü ise klasik bir yol olan deneme yanılma yoludur. Hastalara verilecek tavsiye genelde "size ne dokunuyorsa onu yemeyin" şeklinde olur.

Ancak, genelde pişmemiş sebzelerin, özellikle domates, biber, salatalık ve kavun, karpuz gibi hazmı zor olan yiyeceklerin hastayı rahatsız eder. İyi pişmiş sebzeler, haşlama yemekler, balık (kızartma olmamak kaydıyla) rahatlıkla tüketilebilir.

Özellikle balık, içinde bulundurduğu Omega-3 yağ asitleri yüzünden tavsiye edilir. Hastalıkta bağırsaklar görevlerini tam olarak yerine getiremediği için, bazı vitamin, yağ ve mineralleri vücuda alınamamaktadır. Bunun için, besin takviye hapları kullanılabilir. Hastalık, zamanla vücudun başka bölümlerinin de işlevlerini etkilemektedir.

Genelde, göz, eklem rahatsızlıkları ve sinir sisteminin tahrip olması hastalıklarına neden olabilir. Hastalık için ek olarak psikolojik destek gerekli olabilmektedir.

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.