Domuz gribi nedir? Nasıl bulaşır? Aşısı var mı?

Domuz gribi nedir?

Domuz gribi, genellikle domuzlarda görülen A tipi grip virüsünün neden olduğu bir solunum hastalığı olarak bilinir ve bu hastalık hızla yayılabilir.

İnsana bulaşır mı?

Domuz gribi domuzdan insanlara ve insanlardan insanlara bulaşabilir. Virüse karşı insanların doğal bağışıklığı bulunmuyor.

Bu sebeple Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hastalığın kontrolden çıkmak üzere olan geniş çaplı salgın olabileceği uyarısında bulundu.

Domuz eti yiyenler domuz gribine yakalanır mı?

Domuz etinin yenmesi ile domuz gribi virüsü bulaşmıyor. Virüs solunum yolu ile bulaşıyor.

Bu, domuzlarda yeni grip türü mü?

İnsanlardaki grip virüsü gibi, domuz gribi virüsü de domuzlarda sürekli değişim gösteriyor. Domuzların solunum yollarında domuz, insan ve kuş gribi virüslerine duyarlı alıcılar bulunuyor.

Dolayısıyla domuzlar, virüslerin eş zamanlı bulaşması halinde yeni grip virüslerinin ortaya çıkma ihtimalini artırıyor.

DSÖ'ye göre, Meksika'da ölümlere sebep olan domuz gribi virüsü A/H1N1. Bu virüs insandan insana bulaşabiliyor. A/H1N1 virüsü, insan, domuz ve kuş gribi virüslerinin karışımından oluşuyor.

Aşısı var mı?

Domuzlara yapılan aşı bulunuyor, ancak insan için henüz domuz gribi aşısı yok.

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.