Tatlı krizi diyabet işareti mi?

Tatlı krizi diyabet işareti mi?

Eğer sık sık tatlı kriziniz tutuyorsa bu durum gerçekten de muhtemel bir diyabet hastalığının erken işareti olabilir.

Reaktif hipoglisemi adı ile de tanımlanan bu sorunda özellikle karbonhidratlı yiyeceklerin tüketilmesinin ardından meydana gelen aşırı insülin cevabının bir neticesi olarak kan şekerinin aniden düşmesi söz konusu olmaktadır.

Reaktif hipoglisemi problemi yaşayan kişilerde yemeklerden kısa bir süre sonra uyuklama, yorgunluk gibi belirtiler de görülebilmekte. Hipoglisemi bu kişilerde sinirliliğe, konsantrasyon zorlanmasına, öğrenme güçlüğüne, alınganlıktan öfke nöbetlerine kadar ruhsal değişikliklere yol açmaktadır.

Aşırı insülin cevabının bu kişilerde sağlıklı kiloda kalmayı da güçleştirdiği biliniyor. Kolay kilo alan, zor kilo veren, tatlı krizleri yaşayan ya da açlık nöbetlerini pizza, makarna, pilav, börek, poğaça, dolma gibi karbonhidrat deposu yiyecekler ile atlatmaya çalışanların çoğunda aşırı insülin cevabı ve reaktif hipoglisemi sorunu belirleniyor.

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.