Ahmet Maranki - Öksürük için bitkisel çözümler

Öksürük için bitkisel çözümler

Uzun süren öksürükler bir hastalık olmayıp,çeşitli hastalıkların belirtisidir. Herhangi bir tıbbi hastalığa bağlı olmayan uzun süreli öksürüklerde bazı bitkisel tedaviler uygulanabilir.

Okaliptüs,nane, ıhlamur, zencefil, meyankökü hapları ve şurupları. c vitamini, ıhlamur, zencefil, şahtere, hibiskus, meyankökü öksürük için faydalıdır.

Ihlamur, zencefil, meyankökü birlikte kaynatılırsa etkisi büyük olur. Yulaf samanı çayı ile üzerlik tohumu da kronik bronşite ve öksürüğe iyi gelir.

Öksürük için bitkisel formüller:

* Malzemeler:
2-3 parça parmak ucu kadar zencefil,
iri bir tutam ıhlamur,
1 çay kaşığı hibiskus,
1 çay kaşığı şahtere otu

Uygulanışı: Malzemeler 1 su bardağı kadar suda 3-4 dakika kaynatılır.2-3 dakika demlendirildikten sonra içilir.

Şekeri fazla kullanmak doğru değildir. Çaya nöbetşekeri konulursa öksürüğü azaltır.

* Günde 2-3 kere meyankökü çiğnemek de yararlıdır.

* Zencefil, kekik ve alerjik kökenli olmayan öksürükte karabiber faydalıdır.

* Kronik öksürük için 2 adet karaturp,kabak oyacağı ile 5-6 yerinden oyulur.oyukların içine bal doldurulur ve sadece oyukların üstü turp parçaları ile kapatılarak 24 saat bekletilir.Sonra içindeki sıvı şişeye doldurulur ve günde 3 çorba kaşığı içilir.

* Kuşburnu, ısırgan, zencefil, şahtere ve hibiskus çaylarını içmek de yararlıdır.

* Ebegümeci kaynatılır,zeytinyağı ve limon katılarak bol bol yenirse göğsü yumuşatır.Öksürüğü hafifletir ve balgam söker.

* Toz
zencefil ile bal karıştırılarak yenilirse öksürüğe iyi gelir.

Ahmet Maranki

5 yorum:

 1. verdiğiniz bilgiler için TEŞEKKÜRLER...

  YanıtlaSil
 2. bilgilerinizden çok faydalanıyoruz tesekkür ederız küçük bebek ve çocuklar içinde ayrıca bilgilendirirseniz memnun oluruz.

  YanıtlaSil
 3. bilgileriniz çok faydalı benim öksürüğün geçmesi için kullanacam ihşallah ğeçer öksürdüğüm zaman boğuluyorum

  YanıtlaSil
 4. allah ömrünüze ömür katsın biz insanlara derdi veren de dermanınıda veren allah bulun dermanı demiş allah size öyle sabır ihsan etmişki hocam milyonların derdi sizin dilinizden dökülen cümlelere kelimelere bağlı allah razı olsun allah daha çok ömür versin sağolun

  YanıtlaSil
 5. Yakın bir akrabam 45 yıldır sigara içiyordu. 6 gundur icmiyor. Akciğerleri dolmuş. Nefes almakta güclük çekiyor ve doğal olarak çok çabuk yoruluyor. Sigarayı tekrar içmeyeceğini söylüyor. Ne tavsiye edersiniz akciğerleri temizlensin diye? Öksürük tedavisi için yazdıklarınız geçerli bir takviye olabilirmi? Teşekkürler....

  YanıtlaSil

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.