Nar suyu - mucize sağlık iksiri

Nar suyu - mucize sağlık iksiri

Nar suyu C vitamini deposudur, bu sebeple uzmanlara göre kış mevsiminde bol bol nar tüketmek gerekir.

Yaz mevsiminde serin meyve suyu veya ferahlatan bir kokteyl olarak karşımıza çıkan nar, sağlık için de özellikle kış mevsiminde bolca tüketilmesi gereken bir meyvedir.

Çünkü narın insan sağlığına faydaları saymakla bitmez. Adeta bir ‘ilaç’, hatta antibiyotik olan nar, özellikle bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirerek sizi bir çok hastalıktan korur.

Nar içeriğinde bulunan bazı maddeler sayesinde kolesterol ve şekeri de dengeler.Nar kalp sağlığını koruduğu gibi, kanser hücrelerinin de gelişmelerini önler, ishali keser, bağışıklık sistemini güçlendirir...

Nar, özellikle içerdiği antioksidanlar sayesinde vücudun savunma sistemini kuvvetlendiriyor. Tane olarak tüketilebildiği gibi, suyu da sıkılıp içilebiliyor. Son zamanlarda nar suyu ile ilgili yapılan araştırmalarda, cilt kanserine ve erkeklerde prostat kanserine karşı koruyucu etkisi olduğunu görülmüştür,

Kış aylarında portakal, mandalina ve limonun yanında narı da taze olarak ya da suyunu sıkarak içmek önemlidir.

Narın en önemli özelliklerinden birisi de genel damar sağlığını, özellikle de kalbi korumasıdır. Nar, damar tıkanıklıklarını da % 44 oranında geriletmektedir.

“Narın, ‘ACE’ denilen enzimi engelleyerek tansiyon düşürücü etkisinin de olduğu ortaya konmuştur. 1 bardak nar suyunun, 2 kadeh kırmızı şaraba, 10 bardak yeşil çaya ve 4 bardak kızılcık suyuna eşdeğer antioksidan madde içerdiği görülmüştür. Bu bağlamda, günlük bir bardak nar suyu tüketmenin koruyucu etkisinin olduğu söylenebilir”

Narın adeta bir ‘ilaç’ olduğunu söyleyen uzmanlar, bu ‘doğal antibiyotik’in sofralardan eksik edilmemesi gerektiğini vurguluyorlar.

Nar suyunun özellikle damar sertliğine karşı güçlü etkisinin olduğunu bilimsel çalışmalarla gösterildi. “Nar tanelerinden daha çok, tüm meyveden üretilen nar suyunun kırmızı şarap ve yeşil çaya oranla üç kat daha güçlü antioksidan etkiye sahip olduğu tespit edildi.

Nar çiçeği (Gülnar), Hindistan’da şeker hastalığında kullanılıyor, soğukta sıkılmış nar çekirdeği yağında en az % 70 oranında punisik asit ve türevleri bulunuyor, bu yağın da güçlü antioksidan özelliği bulunuyor.

Kış aylarında narla korunun

Bugün için bilinen en güçlü antioksidanlar; C ve E vitaminleri, glutatyon, lutein, N-Acetylcystein, keratonoidler, flavonoidler, koenzim Q-10, alfa lipoik asit ve selenyumdur.

Nar suyu da doğal antioksidanlardan birisidir.”

Narın faydaları ile ilgili bir çok bilimsel çalışmanın olduğunu açıklayan bilim adamları, özellikle de enfeksiyon hastalıkları bakımından risk altında olduğumuz kış aylarında bol bol nar tüketmeyi öneriyorlar.

Nar suyundaki antioksidan miktarı, kırmızı şarap, yeşil çay, kızılcık ve portakal suyuna oranla 3 kat daha fazladır. Nar ayrıca diğer bir antioksidan vitamin olan C vitamini bakımından da zengin bir meyvedir.

Vücudumuz için önemli mineraller olan demir ve potasyum içeriğine sahip bir meyvedir.

Nar; Çok Güçlü Antioksidandır

Narın idrar söktürücü, kan yapıcı, enerji verici ve tansiyon düşürücü özelliği de vardır. İshale karşı da tüketilebilir. Nar mevsiminde suyu sıkılarak salataya sos olarak kullanıldığında nefis tat ve renk verir.

Nar aynı zamanda bağırsak paraziti tenyanın da baş düşmanıdır. Bu amaçla yenildiğinde bir kaç saat sonra müshil de alınması gerekir.

Nar pekmezi (ekşisi) yapmak için 2 kg nar sıkılır. 1 kg şeker, 1 bardak su ve 2 limon karıştırılarak kaynatılırsa nefis bir salata ya da kısır sosu elde edilmiş olur.

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.