Elma sirkesi Mucize güzellik ve sağlık iksiri

Elma sirkesi Mucize güzellik ve sağlık iksiri


Doğanın insanlara sunmuş olduğu güzellik iksirlerinin yarattığı mucizeler tartışılmaz.


Evde Elma sirkesi nasıl yapılır - ibrahim... paylaşan: hayatin-icinden

Elma sirkesi de bu mucize iksirlerden biri: Etkili bir antiseptik olduğu gibi baş ağrılarına iyi geliyor, sivilceleri gideriyor, nasırları geçiriyor ve hatta kilo vermenize bile yardımcı oluyor.

Elma sirkesinin cilt sorunları, kadın hastalıkları, mide problemlerine, güneş yanığı, baş ağrısına, yaralanma, soğuk algınlığı ve ateşli hastalıkların tedavisinde kullanması, çok eski çağlara kadar uzanmaktadır. Yıllardır pek çok kişi tarafından faydaları bilinen elma sirkesinin son mucizesi ise zayıflatma özelliğinin keşfedilmesi.

Elma sirkesi düzenli olarak tüketildiğinde sindirime yardımcı olup, kilo vermenizi kolaylaştırıyor. Sabahları kahvaltıda, içine 1-2 kaşık elma sirkesi ve 1 kaşık bal karıştırılmış bir bardak ılık su, uygun bir rejimle kullanıldığında düzenli kilo kaybetmeyi temin ediyor.

Elma sirkesinin faydaları :

Akne tedavisi: Su ile seyrelttiğiniz elma sirkesi ile yüzünüzü temizleyin ardından su ile durulayın. Elma sirkesi hem cildinizi yumuşatacak, hem de antiseptik özelliği ile akneye neden olan mikropları öldürecektir. 

Boğaz ağrısı: Anjin ve streptokok dahil olmak üzere bütün boğaz ağrılarında, 1 bardak suya 1 kahve kaşığı elma sirkesi karıştırılarak saat başı yapılacak gargara rahatlatıcı bir çözümdür. 

Ciltteki lekelere : Dörtte bir litre suya, üç çorba kaşığı elma sirkesi ilave edin, kaynayıncaya kadar ısıtın, ateşi kısın. Başınıza bir örtü örtüp, yüzünüzü bu sirkeli buhara tutun. Yarı yarıya sulandırılmış elma sirkesi ile yüzünüzü silin. Bu kürü haftada iki kez tekrarlayabilirsiniz. 

Migren: Bir tencereye eşit miktarda su ve elma sirkesi koyup kaynatın. Altını kısarak yüzünüzü buhara tutun. Bu şekilde 3 dakika kadar soluk almanız, migren ağrılarının yok olmasına yardım edecektir. 

Yorgunluk ve uykusuzluk: 1 litre suya 3 yemek kaşığı elma sirkesi ve bir fincan bal karıştırın. Her gece yatmadan önce 2 yemek kaşığı tüketin. Uykusuzluğunuzun ve yorgunluğunuzun azaldığını hissedeceksiniz. 

Kaşıntılar: Böcek ısırmalarına, kurdeşene bağlı kaşıntılarda, arı sokmalarında ve cilt çatlaklarında, problemli bölgeye sürülecek elma sirkesi rahatsızlığı giderecektir. 

Mide bulantısı: Mide bulantısının engellemenin yolu; bir bezi ılık elma sirkesine batırıp sonra sıkmak ve bu bezi midemizin üstüne yerleştirmektir. Bez soğudukça ılık bir bez ile işlem tekrarlanmalıdır. 

Sivilceler: Sivilceler için, su ile seyreltilmiş elma sirkesiyle yüzünüzü silin ve durulayın. Elma sirkesi akneye yol açan mikropları öldürür. 

Varisler: Varislerin yol açtığı ağrıdan şikayetçiyseniz, sirkeli bir bezi bacaklarınıza sarın ve 30 dakika bekletin. 30 dakikalık süreyi bacaklarınızı yukarı kaldırarak geçirin. Bu işlemi sabah-akşam tekrarlayın.
 
Nasırlar: Bir dilim bayat ekmeği elma sirkesine batırıp nasırlı bölgenize koyup gazlı bezle sararak gece boyunca orada tutun. Sabah uyandığınızda sertliğin kaybolduğunu göreceksiniz. Bir başka yöntem ise ılık suyun içine yarım bardak sirke ekleyip, yarım saat nasırlı bölgeyi bu suda bekletmek ve sonra bir havlu ile kurulayıp ponza taşı ile o bölgeyi ovuşturmak... 

Kepeksiz saçlar : Saçlarınızı yıkadıktan sonra, son durulama suyuna elma sirkesi ekleyin. Saçlarınızın kepekten arındığını ve parlaklaştığını göreceksiniz.

Varisli damarlara : Bir bezi elma sirkesine batırıp, sıkın. Sirkeli bezi varisli bölgenize sarın ve 30 dakika kadar bekletin. Beklediğiniz sürede bacaklarınızı yukarı kaldırarak dinlendirin. Bu işlemi sabah-akşam tekrarlayın.

Zayıflamak için : Bir bardak ılık suya bir-iki kahve kaşığı elma sirkesi ve bir kahve kaşığı bal ilave edip, karıştırın. Uygun bir rejimle birlikte kullanıldığında, düzenli kilo vermenize destek olur.

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.