Pürüzsüz bacaklara sahip olmak için öneriler

Pürüzsüz bacaklara sahip olmak için öneriler

Estetik açıdan kötü görünen bacaklar özellikle yaz aylarında pek çok kadının sorunu haline geliyor. 

Ne yazık ki çoğu zaman tüylerin alınması bacak güzelliği için tek başına yeterli olmuyor. 


Çünkü özellikle epilasyon sonrası oluşan kızarıklıklar, morluklar, batıklar ile selülit problemleri bacakların güzelliklerine gölge düşürüyor.

Oysa birkaç uygulama ile pürüzsüz bacaklara sahip olmak mümkün. İşte size bu yazı rahat bir şekilde geçirmenizi sağlayacak ipuçları.

1. Bacak Tıraşınızı Dikkatli Yapın

Özensiz ve hızlıca yapılan tıraş bacakların pürüzlü görünmesine neden olur. Hızlı tıraş, diz ve bilek gibi cildin ince olan yerlerini yıpratır. Eğer tıraş esnasında bir yerinizi kestiyseniz, kanayan bölgeyi iyice duruladıktan sona duştan çıkın ve yaranızı nazikçe kurulayın. Kanama durmuyorsa ufak bir bez parçasını yaranızın üzerine bastırın. Çok derin bir yara ise kanama durduktan sonra bandaj kullanmalısınız.

2. Ağda Yapmayı Tercih Edin

Biliyoruz zahmetli ama ağda yapmak bacaklardaki ölü deriyi atarak bacakların pürüzsüz görünmesini sağlar. Ayrıca ağda ufak tüyleri bile alır.

    Sıcak ağda bacaklarda kızarık ve pürüzlü bir görüntü yaratır. Bu nedenle ılık ağda kullanılmalı. Eğer hassas cilt yapısına sahipseniz, ağda öncesinde bacaklarınıza buz uygulaması yaparak sonradan oluşabilecek morartıları en aza indirebilirsiniz.

Epilasyon yöntemi bacaklarımızın görüntüsünü zannettiğimizden çok daha fazla etkiler. Elektrikli epilatör aletleri kılları her yönden çektiği için batık oluşumuna sebep olur.

3. Kıllarınızı Çıkış Yönüne Doğru Alın

Kılların rastgele alınması batık oluşumuna sebep olur. Ağda ya da tıraş yöntemi uygularken kılların çıkış yönüne doğru alındığından emin olunmalı.
 
4. Batıklarınızı Çıkarmaya Çalışmayın

Batıkları tırnakla ya da iğne ucuyla çıkarmaya çalışmak batığın yaraya dönüşmesine yol açabilir. Bacaklarda oluşan batıklarla mücadelede en etkili yöntem kuru kesedir.

Bu yöntem, bacaklardaki batıkları hızla yok eder ancak diğer yandan da cilde zarar verir. Özellikle hassas cilde sahip kişilere kuru kese tavsiye edilmez. Duş alırken orta sertlikte bir kese ile kese yapmak hem ciltteki ölü derileri atar hem de bacaklarda batık oluşumunu engeller.
 
5. Bacaklarınızı Nemlendirin

Cildimizin her zaman neme ihtiyacı vardır. Bu sebeple yüzümüze gösterdiğimiz önemi vücudumuza da göstermeliyiz. Duş sonrasında hafif nemli cildinize süreceğiniz nemlendirici bacaklarınızın parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlar.
 
6. Duş Esnasında Lif Veya Kese Kullanın

Ölü derilerinizden kurtulmak cildinizin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Duş esnasında banyo lifi ya da kese kullanarak bacaklarınızdaki ölü derilerden kurtulabilirsiniz. Bu işlem aynı zamanda kıl dönmesi sorununun oluşmasını da engeller.
 
7. Bacaklarınıza Peeling Yapın

Belli aralıklarla bacaklarınıza yapacağınız peeling, hem ölü derilerinizden kurtulmanıza yardımcı olur hem de bacaklarınızın canlı ve genç görünmesini sağlar. A vitamini bakımından zengin peelingleri kullanabilirsiniz.
 
8. Bacaklarınızı Soğuk Suyla Durulayın

Duştan çıkmadan önce bacakları soğuk duyla durulamak kan dolaşımını hızlandırır.
 
9. Selülitlerinizden Kurtulun

Selülitlerinizden kurtulmak için eczanelerde satılan kremlerden kullanabilir, bacak egzersizi ve selülit masajı yapabilir ya da selülit giderici bitkisel kürlerden faydalanabilirsiniz.
 
10. Fit Bacaklar İçin Egzersiz Yapın

Bacaklarınızın fit görünmesini istiyorsanız, egzersiz yapmalısınız. Haftada 2 ya da 3 gün kas egzersizi yapmak bacaklarınızın güzel görünmesine katkıda bulunur.

Egzersiz yapmaya vaktiniz yoksa asansör kullanmak yerine merdiven çıkmayı tercih edebilirsiniz. Haftada birkaç gün hafif tempolu bir yürüyüş yapmak da egzersiz sayılabilir. Bacak egzersizleri aynı zamanda selülit oluşumunu engeller.
 
11. Bol Su Tüketin

Cilt sağlığı ve güzelliği için su çok önemlidir. Bol su içmek cildi nemlendirir ve canlı tutar.
 
Selülit Masajı Nasıl Yapılır?

Yatağınızın üzerine oturun ve bacaklarınızı kendinize doğru çekin. İki elinizle bacaklarınızı bilekten uyluğa kadar hızlı bir şekilde 5 dakika boyunca sıvazlayın. Kan akışını hızlandıran bu hareketin ayak bileğinden uyluğun en üstüne kadar olması gerekiyor.

Ardından uyluğunuzu ellerinizle sıkıp sıkıp bırakın. Daha sonra dizinizden başlayarak uyluğunuza kadar hızlı bir biçimde bacağınızı yeniden sıvazlayın.

Elinizi yumruk yaparak uyluğunuzun ön ve dış taraflarına hafif bir şekilde vurarak masajı bitirin.

Tüm bu uygulamalar selülitli bölgelerdeki kan akışını hızlandırarak selülit oluşumunu azaltır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur.