Kadınlarda testosteron azalabilir mi?

Kadınlarda testosteron azalabilir mi?

Orta yaşlarda belirginleşmeye başlayan cinsel isteksizlik problemi erkekler kadar kadınlar için de önemli bir sorun olmaya başladı.

Problemin kadınlardaki yaygınlığı ise zannedildiğinden daha yüksek. Bilindiği gibi, testosteron hormonu erkeklerde olduğu kadar kadınlarda da sağlıklı bir seks için temel hormondur.

Testosteron seviyesi azalan kadınlarda seks yapma isteğinde de azalma görülür. Bazı çalışmalarda testosteronun vajinal uyarılma üzerinde de etkili olabileceği gösterilmiştir.Testosteron eksikliği düzeltilen kadınlarda ise cinsel hassasiyetin arttığı, cinsel uyarılardan etkilenmenin kolaylaşarak çoğaldığı belirlenmiştir.

Eğer cinsel isteksizliğinizin giderek bir probleme dönüşmekte olduğunu hissediyorsanız bu probleme yorgunluk, isteksizlik, uyku hali, kan güçsüzlüğü gibi bazı yakınmalar da eşlik ediyorsa doktorunuzla testosteron eksikliği hakkında konuşmanızda yarar olabilir.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur.