Solucan otu faydaları

Solucan otunun faydaları

Solucan otu; bileşikgiller familyasından bir bitkidir. Solucan otunun yaprakları sinekleri kovmak için evlerde bazı yerlere asılır. Solucan otunun kuruyan ince dalları halıların altına konulur. Karıncaları ve fareleri kaçırmak için mutfaklarda ve kilerde uygun yerlere yayılır.

Solucan otunun faydaları

• Vücudu güçlendiren toniktir.

• Sindirim sistemini uyarır, iştah açar. Hazımsızlığı giderir.

• Kadınlarda adet dönemini kolaylaştıran etkisi vardır.

• Sindirim organlarındaki kurtlardan (solucanlardan) kurtulmak için etkili bir ilaçtır. Askarit (Askaris) gibi iğne biçimli kurtlara etkili iken, şerit halindeki kurtlara etki yapmaz, içeriğindeki maddelerden dolayı yüksek dozda ve sürekli olarak alınması tehlikeli olabilir.

• Uyuz hastalığında dıştan kullanılan yararlı bir losyon olur.

Bu etkileri sağlamak için, solucan otunun çiçekleri ve yaprakları bitki çiçekli iken yaz başı ile sonbahar başı arasındaki dönemde toplanarak özenle kurutulur,

1 tatlı kaşığı kurumuş yaprak-çiçek karışımı 1 bardak kaynar suda 10-15 dakika süre ile demlendirilerek elde edilen infüzyon, günde iki kere birer bardak içilir. Uyuz durumunda aynı infüzyon şikâyetli yerlere dıştan uygulanır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur.