Limon yağı strese karşı rahatlatıcı

Rahatlamak için limon yağı

Limonun bildiğimiz yararları dışında stres azaltıcı yararları var. Uzun bir gün sonunda rahatlamak ve  yorgunluğunuzu atmak için limon yağı spreyi kullanabilirsiniz. 

Bir limonu soğuk pres zeytinyağı ile karıştırmak suretiyle kendi esansiyel limon yağınızı da elde edebilirsiniz. Ev yapımı limon yağının tam tarifi şöyle:


Evde Limon Yağı nasıl yapabilirsiniz?

Limon, stres azaltıcı harika bir turunçgil. Kendi limon yağınızı, stres azaltma konusunda etkili yağlar içeren limon kabuğu kullanarak hazırlayabilirsiniz. Bu esansiyel limon yağının birkaç damlasını suyun içine ekleyin ve ağzı spreyli bir şişeye doldurarak rahatlamak istediğinizde püskürtün.

Malzemeler:

1 adet limon
Sızma zeytinyağı

Hazırlanışı: Limonun kabuklarını bir kaseye rendeleyin. Küçük bir cam bardağın yarısını rendelediğiniz limon kabukları ile doldurun. Bardağın geri kalanını ise zeytinyağı ile doldurun.

Şişeyi pencere kenarına ya da bol güneş alan bir başka yere koyun. Birkaç gün boyunca orada bekletin ancak günde birkaç kez şişeyi mutlaka çalkalayın.
Limon yağını hava geçirmez bir kaba koyun ve oda sıcaklığında saklayın.

Limon Yağının Faydaları 

* Banyo sırasında küvet suyuna 2 – 3 damla katılan limon yağı vücudunuz kan dolaşımını hızlandırarak daha zinde olmanızı sağlar.

* Limon yağı saçlara uygulandığında saçlara canlılık ve parlaklık vererek sağlıklı görünmesini sağlar.

* Limon yağını tüm cildinize masaj için kullandığınızda cildin nefes almasını ve ferahlamasını sağlar.

* Limon yağı siğil tedavisinde de etkilidir. Siğil oluşan bölgeye sürüldüğünde hızlı bir şekilde geçmesine yardımcı olur.

* Limon yağı sivilceleri önlemekte de başarılı bir aroma terapidir. Cilde ovarak sürüldüğünde ciltte tıkanık gözenekleri açarak cildin yağ dengesini korur.
 * Limon yağı tonik görevi de görür. Temizlediğiniz cildinize uyguladığınızda cildi canlandırır.

* Limon yağının ayaklara da çok faydalıdır. Topuklarda oluşan çatlaklara limon yağı sürüldüğünde yumuşamasını kolaylaştırır.
* Limon yağı yağlı ciltlerde çok etkilidir. Cildin fazla sebum salgılamasını önler.

* Limon yağı cildinizde darbeden ya da kendiliğinden oluşan şişliklerin  giderilmesinde etkilidir. Günde 2 kez uygulanan limon yağı şişliğin verdiği acıyı da alarak giderir.

* Sigaradan, çay ve kahveden oluşan diş lekelerine ovularak sürüldüğünde dişlerin zamanla lekelerden arınmasına yardımcı olur.

* Vücudunuzun selülitli bölgelerine limon yağından uyguladığınızda selülitli bölgede oluşan toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Ovularak cilde uygulanan limon yağı zamanla selülitlerin yok olmasında etkilidir.

* Antiseptik özelliği bulunduğundan cildi mikroplardan koruyarak sivilce oluşumunu önler.
* Hem ellerinizin yumuşamasını hem de tırnaklarınızın sertleşmesini istiyorsanız limon yağı aradığınız bakım ürünüdür.
 

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.