Uykusuzluk için bitkisel tedavi önerileri

Uykusuzluk için bitkisel tedavi önerileri

Uykusuzluk pek çok kişinin ortak sorunu. Peki siz uyumakta güçlük çekiyormusunuz?     uykusuzluğa bitkisel çözüm, uykusuzluğa iyi gelen bitkiler, uykusuzluğa ne iyi gelir, uykusuzluğa çözüm, uyku yapan bitkiler, uykusuzluğa çare, uykusuzluğa iyi gelen bitki, uykusuzluğa iyi gelen bitkiler... bunlar Google'da uykusuzluk hakkında en çok aranan konular.

Aşağıda Uykusuzluk için sitemizde yayınlanmış konuları bulacaksınız.


Uykusuzluk için karabaş otu çayı

Uykusuzluk için bitkisel destek - muz

Grip uykusuzluk yapar mı?


Uykusuzluk için bitkisel çözüm
Uyumakta güçlük çekiyorsanız... 

1) Yanında karbonhidrat almadığınız yüksek proteinli yemeklerden sonra, uyumakta güçlük çekebilirsiniz. Yüksek proteinli yiyeceklerde bol miktarda tirozin bulunur ve bu beyni “uyanık” tutmaya yarayan bir amino asittir. Etlerin yanında tam tahıllı makarna ya da kepekli pirinç yemeyi deneyin. 

2) İkinci Dünya Savaşı sırasında askerlerin uyku ilacı olarak kullandığı acı marulun, sakinleştirici etkisi olduğu bilinmektedir. 

3) Gece uykusunun en kaliteli olacağı saatler akşam 22.00 ile sabah 06.00 arasıdır. Vücut kendini gece 23.00 ile 01.00 arası yeniler. Bu saatlerde uyanık olmamakta fayda var. 

4) Yatağa girerken çorap giymeyi ihmal etmeyin, çünkü ayaklar, vücudunuzda ilk ısı kaybeden bölgedir, ve bu uykuya dalmayı güçleştirebilir. Ayaklarınızı sıcak tutmak, uyku ilacından daha etkili olabilir. 

5) Gün içinde aldığınız kafein miktarını azaltmaya çalışın. Öğlen içtiğiniz bir bardak kahve bile gece sizi uyutmayabilir. 

6) Düzenli olarak spor yapanlar, yapmayanlara göre çok daha kaliteli ve düzenli bir uyku çekerler. Spor yaptıktan sonra enerjiniz artıyorsa, sabah saatlerinde yapmanız daha iyi olacaktır. 

7) Bazı besinler uyumanıza yardımcı olur; süt bunların başında gelir. Ton balığı, kalkan balığı, enginar, badem, yumurta, şeftali, ceviz, kayısı, kuşkonmaz, yulaf, patates ve muz, uyku getiren diğer besinler. Mümkünse saat 20.00'den sonra hiçbir şey içmeyin. Bu, gece yatarken sık sık tuvalete kalkmanızı önler. 

8) Odanız karanlık, rahat ve sessiz olsun. Işık ve ses, çoğu insanın uykusunu kaçırır. Bu nedenle odanızda bilgisayar ve televizyon bulundurmamaya çalışın. Gece kalkarsanız ana ışık kaynağını açmayın, gece lambasını açın. Odanız çok sıcak ya da soğuk olmasın. 

9) Sigarayı azaltın. Yatmadan sigara içince kendinizi gevşemiş gibi hissetseniz de, bir süre sonra uykusuzluğa neden olur. Nikotinin etkisi tıpkı kafein gibidir ve vücudunuzda 14 saat etkili olur. 

10) Evcil hayvanınız varsa, odanıza almayın. Kedi ve köpeğiniz sizinle mi uyuyor? Demek ki uykusuzluğa davetiye çıkarıyorsunuz, gece yarısı ayağa dikilmeye heveslisiniz. Evcil hayvanların yeri yatak değildir. 

Yapılan çalışmalar kadınların yüzde 70'inin hayatlarının değişik zamanlarında uyku bozukluğu problemi yaşadığını göstermektedir. Uyku problemlerinin başında uykusuzluk gelmektedir. 

International Hospital Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, Batılı ülkelerde kadınların yüzde 30'unun en az haftada birkaç kez uyumak için ilaç almak zorunda kaldığının bildirildiğini belirtti. Kadınlarda yaş ilerledikçe uykusuzluk problemi artmaktadır. 18-24 yaş arası kadınlarda uyku ile ilgili problemler yüzde 33 civarında iken, 55-64 yaş kadınlarda bu oran yüzde 48’e çıkar. 

Kadınlarda uykuyu etkileyen faktörler nelerdir? 

1) Hormon seviyelerinde değişim, stres, yaşam stili, uyku ortamı sık akla gelen faktörlerdir. 

2) Birçok kadında premenstrüel uyku problemleri vardır. 

3) Uykuya dalmada güçlük, gece uyanıp bir daha uyuyamama, uyanmada güçlük ve gündüz uykululuk hali bu dönemlerde görülebilen durumlardır. 

4) Birçok kadında da iş ve aile ortamındaki problemlere bağlı stres ve buna bağlı uyku problemlerine rastlanmaktadır. Bunun sonucunda yorgunluk, iş performansında düşme, konsantrasyon güçlüğü ve sosyal ilişkilerde bozulmalar ortaya çıkabilir. 

5) Çalışan kadınlarda uyku problemleri daha fazla görülmektedir. 

6) Kahve çay ve sigara kullanımı da uykuya dalma açısından önemli problemlerdir. 

7) Alkol ise uyku bölünmesi ve kabus görmelere yol açabilmektedir. 

8) Gebelik de uyku üzerine etkili bir durumdur. Gebeliğin ilk 3 ayında kadınlar daha çok uykuya ihtiyaç gösterirler ve gündüz uykuya eğilim mevcuttur. 

9) Gebeliğin 3-6 ayında uyku normalken 6 aydan sonra gebeler daha az uyumaya başlarlar. Bunun nedenleri sık idrara çıkma, göğüste yanma, genel konforsuzluk, bebek hareketleri, bel ağrısı ve kabus görmelerdir. 

10) Yapılan araştırmalar gebelerde huzursuz bacak sendromu denen gece boyunca istemsiz bacak hareketlerinin arttığını göstemekte ve buna bağlı olarak da gebelerde uyku olumsuz etkilenmektedir. 

11) Menopozdaki kadınların 2/3’ünde uyku problemleri vardır. Menopozla birlikte östrojen seviyelerinde düşme sonucu sıcaklık basması sonucu da uyku problemleri görülür. 

12) Menopoz öncesi dönemlerde obstruktif uyku apne sendromu ve horlama erkeklere oranla daha az görülmekte iken menopozdan sonra bu oran eşitlenmektedir. 

13) Uyku bozukluklarını düzeltmek için bazı kadınlarda ilaç kullanımına gereksinim olmakla beraber çoğunlukla yaşam stilinde değişiklikler yapmak iyi bir uyku için yeterli olabilir. 

Kadınlara iyi bir uyku için neler öneriyorsunuz? 

Çay ve kahveyi kesin 

Alkolü kısıtlayın 

Gece uykunuzu olumsuz olarak etkileyebilecek enerji içeceklerinden uzak durun 

Uyumadan önce gevşeyin 

Doğru zamanda egzersiz yapın (gece yapılan ağır egzersizler uykunuzu olumsuz etkileyebilir) 

Kıyafetiniz rahat olsun ve sizi sıkmasın 

Yatak odanız sessiz, loş ve yatağınız ve yastığınız rahat olsun 

Yemeklerinize dikkat edin (akşam yenen ağır ve baharatlı yemekler uykunuzu olumsuz etkiler) 

Sigarayı bırakın 

Gündüz uyuklamalarını kesin 

Evcil hayvanları yatak odasından uzak tutun 

Yatakta TV seyretmeyin, tartışmayın 

Kaçta uyursanız uyuyun kalkış saatiniz sabit olsun. Böylece uyku ritminiz bozmamış olursunuz. 

Gündüz kestirmelerinden kaçının

DR ENDER SARAÇ'Tan  UYKUSUZLUK İÇİN BİTKİSEL TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Uykusuzluk strese hatta depresyona yol açabilecek sinir bozucu bir durumdur. Yeterli uyuyamamak bağışıklık sistemimizi zayıflatır ve daha çabuk hastalanmamıza yol açar. Uykusuzluk sorunu yaşayanlar için Dr. Ender Saraç aşağıdaki bitkileri öneriyor.

Uykusuzluğun doğal yollarla da olsa tedavisine geçmeden önce, kişide buna yol açabilecek ciddi bir rahatsızlığın olup olmadığı araştırılmalıdır. Herhangi bir tıbbi problem bulunmadığı takdirde, aşağıdaki önerilerden oldukça yarar göreceğinizi tahmin ediyorum.

Uykusuzluk için şifalı bitkiler: Uykusuzluk için özellikle valerian, kava kava gibi doğal preparatlar ilk akla gelenlerdir.

Uyku bozukluğuna iyi gelen bitki çayları: Melisa ağırlıklı, rahatlatıcı, içinde rezene, papatya ve anason da bulunan karışım çaylarından içmek uyku bozukluğunu gidermeye yardımcı olur.

Uyku sorunu olanlar için beslenme önerileri: Akşam yemeklerini erken yemek, aşırı dolu mideyle yatağa girmemek ve çay, kahve, asitli içecekler gibi uyarıcı maddelerin güneş battıktan sonra alınmaması sorunsuz bir uyku için gereklidir.

Bunun yanı sıra, kırmızı et, kebap, gibi ağır hayvansal gıdaları almak sindirim sistemini uzun süre çalıştıracağından ve zorlayacağından; beyaz un, beyaz şeker ve ağır tatlıların da kan şekerini önce hızla yükseltip sonra düşüreceğinden uyku düzenini bozacağım düşünürsek, akşamları özellikle hafif ve hazmı kolay gıdaları yemek daha sağlıklıdır. 

Genel olarak dikkat edilmesi gerekenler: gerilim yaratan filmlerden, televizyon programlarından ve konuşmalardan kaçınmak, yatak odasını havalandırmak, uzun süre boşaltılmamış cinsel enerjiyi uygun ve sağlıklı bir biçimde boşaltmak, gazı veya hazımsızlığı gidermek oldukça önemlidir.


Uyku bozukluğu için masaj ve yoga: Alın, iki kaş arasındaki nokta, kulak arkası ve ayak tabanına susamyağıyla birkaç dakika masaj yapmak, enstrümanların veya doğal seslerin olduğu (tercihen dalga veya yaprak hışırtısı) hafif sesli müzik dinlemek; eğer inanç varsa, kişinin, kendi ile Yaradan arasında kısa bir enerji çalışması yapması veya dua ederek kendini en büyük koruyucuya teslim ettiğim hissedip yatakta gevşemesi; melisa, lavanta, sandal ağacı, nane gibi ferahlatıcı ve rahatlatıcı doğal kokuları koklamak huzurlu, rahat bir uyku sağlayabilir. 

Bunların yanı sıra, gün içerisinde büro işi yapan, hareketsiz olan ve zihinsel faaliyetleri yoğun olan kişilerin, akşam saatlerinde kısa da olsa bir yürüyüş yapmaları beynin dinlenmesi ve bedenin elektriğini atması açısından önemlidir. 

İyi uyku ve gevşemek için düzenli yapılan meditasyon, yoga, reiki ve dinî ritüeller gibi zihni boşaltan rahatlatıcı tekniklerin de çok yararı vardır. Bazı aromatik yağ kokularının da odada infüzyon olarak ya da yastığa damlatılmak üzere kullanılması sinir sistemini rahatlatır.

2 yorum:

  1. Uykusuzluktan dahil tüm hastalıklar ın temelinde Bağışıklık sisteminin zayıf olması yani Bağırsak florasının bozulması yatmaktadır. Öncelikle beslenme izin doğal olması gerekmekte sağlığımızın sigortası olan probiotikler ide doğal olarak temin ettiğimizde tüm rahatsızlıklar kaybolacaktır. Doğal ev yapımı Kefir e başladıktan 1 ay sonra 20 yıldır çektiğim uykusuzluk hastalığı ortadan kalktığı gibi uyku sürem neredeyse yarıya indi rem uykusu almaya erken ve dinç kalkmaya başladım, diğer sağlık problemlerm de ortadan kalktı

    YanıtlaSil
  2. Nasil yapıcaz bu kefir denen seyi nasil kullanacaz

    YanıtlaSil

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.