Menopozu sorunsuz geçirmek için püf noktaları

Menopozu sorunsuz geçirmek için püf noktaları


Türkiye'de menopoz ortalama 40-45 yaşlarından sonra görülüyor ve kadın yaşamının önemli dönemlerinden birisi olan menopozu rahat ve sağlıklı geçirmek için beslenmenin rolü çok önemli .


Eğer siz de son zamanlarda terlemeler, sıcak basmaları, uyku problemleri yaşıyorsanız; çok dikkatli olduğunuz halde eskiye göre daha hızlı kilo alıyorsanız ve adet kanamalarınız da kesilmeye başladı ise sizin için yeni bir süreç başlamış olabilir. 

Menopoz kadın için son değil, yeni bir başlangıçtır, ve bu dönemi rahat geçirmek için önemli etkisi olan beslenmenin önemini gözardı etmemek gerekir.


Menopoz döneminde yaşananların sadece terleme, sinirlilik, uyku problemleri, gibi belirtiler ile sınırlı değildir, “Menopoza kadar erkekler kalp damar hastalıklarında daha riskli sayılırken; menopoz sonrasında kadın ve erkek eşit risklere sahip olmaktadır. 

Abdominal (karın bölgesi) obezite dediğimiz, bel çevresindeki genişleme ile birlikte diyabet görülme ihtimali de artar. Yanı sıra kemik erimesi açısından çok daha dikkatli olunması ve rutin kontrollerin yaptırılması gerekir” dedi.

Menopoza paralel olarak artan hastalık risklerinin beslenme tarzında ciddi değişiklikler yapmayı zorunlu kılar, ideal ağırlığı korumanın daha zor olduğu menopozda dikkat edilmesi gereken beslenme kurallar şunlardır.


MENOPOZDA SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENMEK İÇİN… 

• Ölçüyü kaçırmadan her gün bir miktar ceviz, fındık ve badem yiyin.

• Günde 2 fincan yeşil çay için. Yeşil çay kan yağlarını azaltır ve metabolizmayı çalıştır. İçine 1 çubuk tarçın ve sindirim sorunlarını azaltmak için rezene katarsanız, kendinize metabolizma hızlandırıcı bir içecek hazırlamış olursunuz. 


• Güne su içerek başlayın. Su içmek dolaşım hızınızı artırır ve günde 10 bardak su içiyorsanız kilo almanız, eskiye göre daha zor olacaktır. 

• Yemekten önce içeceğiniz bir bardak su, daha kolay doymanıza yardım edecektir.

• Porsiyonlarınızı küçültün. 


• Posanın kalp hastalıkları ve kansere yakalanma riskini azalttığı bilinmektedir. Bu nedenle posalı beslenmeye çalışın. Gün içinde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketmek, günlük posa ihtiyacınızı karşılar. 


• D vitamini eksikliğini önlemek için gün ışığında yürüyüş yapın. 


• Fiziksel aktivitenizi artırın. Bu, hem kilo almanızı önleyecek hem de kemik erimesine engel olacaktır. 


• Bel çevresindeki yağlanma, çok hızlı yemek yediğiniz için olabilir. Yemek yemeye zaman ayırın ve yavaş yiyin. 


• Süt, yoğurt, peynir ve koyu yeşil yapraklı sebzeler iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Unutmayın, eğer eksik kalsiyum alıyorsanız, kilo vermeniz zor olacaktır. 


• Kesilen adet kanamaları ile demir eksikliği olması ihtimali azalacaktır. Bu nedenle kırmızı eti haftada 1 defa yemeniz gereklidir. Ayrıca daha sık balık yemeye özen gösterin. 


• Ekmeği hafife almayın. Her öğün yediğiniz 1 dilim tam tahıllı ekmek, B grubu vitaminleri karşılamanızı sağlar, kas kaybını önler. 


• Uykusuzluk, gece yemek yemenize ve kilo almanıza neden olabilir. Uykudan önce bir fincan melisa çayı içmeniz daha kolay uyumanızı sağlayabilir. 


• Bu dönemde ‘çok şişiyorum, ödemim oluyor’ dememek için tuzu azaltın. 
Gürkan Kubilay'dan Menopoz diyeti programı
Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.