Oruç için beslenme kılavuzu

Oruç için beslenme kılavuzu 

Oruç tutarken dikkat edilmesi gereken önemli temel noktalar bulunmaktadır. Bunlara uymak Ramazan ayını sağlıklı geçirmenizi sağlayacaktır.
 
* İftarda orucunuzu açarken aceleci davranmayın. Hızlı yemeyin. Yiyeceklerinizi iyice çiğneyin.
 
* İftara çok yağlı-tuzlu olmayan bir çorba ile başlamakta yarar var. Ardından hafif bir zeytinyağlı yemek veya salata yiyebilirsiniz. Biraz dinlendikten sonra ana yemeğe  geçebilirsiniz. 
 
* Ağır, hamur işi yemeklerden, böreklerden, kızartılmış yağlı yiyeceklerden, şeker, yağı çok tatlılardan uzak durmanız tavsiye edilir. 
 
* Tatlı tercihinizi sütlü hafif tatlılardan yana kullanın. Güllaç, kazandibi, muhallebi,  sütlaç gibi tatlıları seçmek daha akılcı olacaktır. 
 
* Tatlı ihtiyacınızı meyve yiyerek de karşılayabilirsiniz. Karpuz, incir ve üzüm tüketebilirsiniz ancak bunları da fazla abartmamaya çalışın. 
 
* Mümkünse meyve veya tatlı keyfinizi ara öğün gibi düşünerek, teravih namazı sonrasına bırakabilirsiniz. 
 
* Sahura mutlaka kalkın. Sahurda da hafif, hazmı kolay, tam gıdalardan oluşan yiyecekler tüketin. 
 
* İftardan sahura kadar bol su için. Bir şeyler içme keyfinizi çay, ayran, maden suyu tüketerek zenginleştirin. 
 

* Kahveyi mümkün olduğu kadar az tüketmeniz önerilmektedir.

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.