Kahve mi faydalı yoksa çay mı?

Kahve mi faydalı yoksa çay mı?

Kahve ve çay için bir kaç gün önce sağlığa zararlı olduğu konusunda uyarı alırken kısa bir süre sonra şu veya bu organa faydalı olabileceğini okuyunca şaşırıyorsunuz.

Kahve sağlığa zararlı olabilir. 
Çünkü içeriğinde çok miktarda kafein var. İnsan bedeni her bir kilogram için 3-5 miligram kafeini tolere edebiliyor.Yani 60-70 kilo civarında iseniz günde 1-2 kahve sorun yaratmamakta. 
Kahvede sağlığa faydalı olabilen polifoneller de var.

Eğer makul miktarda kahve içerseniz, bu polifoneller kalp sağlığından belleğinize bir çok organda güçlü bir antioksidan destek sağlıyor. Ama belirttiğimiz gibi önemli olan miktarı.

Çayda bulunan kafein miktarı kahveden daha az. Bir bardak yeşil çayda 20 mg, siyah çayda 40 mg kafein var. Çayın antioksidan gücü ise kahveden çok daha yüksek. 


Bir bardak yeşil çay bir kapsül antioksidana denk geliyor diyebiliriz. 
Sonuç olarak bu sorunun cevabını çay kahveden daha faydalı ve daha az zararlıdır diye cevaplamakta fayda vardır.

Prof. Dr Osman Müftüoğlu

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.