İnsülin direncini azaltmak için en etkili ilaç: Metformin

İnsülin direncini azaltmak için en etkili ilaç: Metformin
 
İnsülin direncini azaltmak için bazı reçeteli ilaçlardan da yararlanabilmekteyiz.
İnsülin direncini azaltmak için en çok kullanılan ilaç “metformin”dir. Metformin, dokularda insülinin etkinliğini artırıyor. Dolayısıyla şekerin kullanımı da artıyor.

Bununla beraber metforminin, bazı yan etkileri olabileceği için mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerekiyor.


Erkan Topuz zayıflamak için Metformin içeren ilaçların kullanılmasını öneriyor. 
Bu linkten okuyabilirsiniz  http://mucizeiksirler.blogspot.com/2012/03/insulin-direncini-azaltmak-icin-en.html


İnsülin direncine bağlı kilolarından kurtulurken metformin içeren ilaçlardan fayda görenler (glukofaj, glufor, glokofen, diaformin gibi ürünler), birbirlerine bu ilaçları tavsiye ediyorlar. Ancak bu son derece yanlış bir tutum. Çünkü bu ilaçlar kanda lâktaz seviyelerini artırabilir, laktikasidoz gibi tehlikeli tablolara yol açabilir.

Ayrıca hamilelerin kullanmaması gerekir. Karaciğer, böbrek yetmezliği olanlarda da kullanmamak gerekir.

İnsülin direncini azaltan ilaçlar arasında “tiazolidindionlar” da var. Bu grupta yer alan ilaçlar (pioglitazon, rosiglitazon, troglitazon) dokuların insüline duyarlılığını artırdıklarından insülin rezistansını kırmak için kullanılırlar. Bu ilaçların da mutlaka doktor tarafından önerilmesi halinde kullanılması lazımdır.

Aynı amaçla “alfa-glukosidas baskılayıcılar”dan ve “benfotiyamin”den de yararlanmak mümkündür. Unutmayın, bu ilaçlardan hangilerinin ne dozlarda, ne süre ile ve ne sıklıkta kullanılacağına yalnızca doktorlar karar vermelidir.

Prof Dr Osman Müftüoğlu

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.