Göz için faydalı vitaminler

Göz için faydalı vitaminler

“havuç ye göze iyi gelir” sözünü siz de işitmişsinizdir. Gerçekten de içeriğinde betakaroten bulunan yiyecekler göz sağlığını desteklemektedir.

Özellikle yaşlanma bölgesinde gözün ağ tabakası retinanın maküla olarak bilinen kısmında meydana gelen bozulmaları azaltmada betakaroten dışında E ve C vitaminlerinin de etkili olabileceği belirtilmektedir.Çinko ve bakırın da göz için yararlı olabileceği saptanmış. Vitamin yapısında olmayan doğal maddelerden lütein ve zeosantinin de etkili birer göz desteği olabileceği biliniyor. En doğru yaklaşım bunların hepsinin bulunduğu karışımları kullanmak olmalıdır diye düşünüyorum.

Güvenilir bir firmanın –ilaç firmalarını tercih ediniz- ürettiği C vitamini (300-500mg), E vitamini (100 mg), çinko (10–20 mg), betakaroten (3–5 mg), lütein (40–50 mikrogram), zeosantin (400mikrogram) içeren bir destek yaşlanmaya bağlı maküla bozulması olarak bilinen sorunu geciktirmek için yararlı olabilecektir.

Sırası gelmişken hiçbir vitaminin gözdeki kırma kusurlarını azaltma bakımından faydası olmayacağını da hatırlatalım.

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.