Beyin kanseri tedavisi için yeni yöntem

Beyin kanseri tedavisi için yeni yöntem


Cambridge Üniversitesi'nde denemesi yapılan Beyin kanseri tedavisi için yeni yöntemde kanserli hastalara tümörde floresan kimyasalların birikmesine neden olan 5 aminolevulinik asit (5-ALA) enjekte edilmekte.
Ultraviyole ışığı ile tümörde meydana gelen pembe renkli parlaklık, cerrahların tümörün kenarlarını net bir şekilde görmelerine ve bütün tümörün alındığından emin olmalarını sağlıyor.

Tümör alındıktan sonra boşalan yere ilaca batırılmış ince bir parça yerleştiriliyor. Bu ince parça ameliyattan sonra gelen 4-6 hafta süresince geride kalan kanserli hücreleri yok etmek için
kemoterapi ilacı veriyor.

Beyin kanseri tedavisi için uygulanan bu yeni yöntemin, beyin kanseri hastalarına uygulanan kemoterapi tedavisi sırasında rastlanan güçlükleri ortadan kaldırması bekleniyor.

Deneye beyin kanserleri arasında en sık rastlanan ve en saldırgan olarak bilinen
glioblastoma teşhisi konmuş 60'dan fazla hasta katılıyor.
 Glioblastoma hastaları, teşhisten ortalama 15 ay sonra yaşamlarını yitiriyor.

Deneyin başarılı olması durumunda yeni tedavi yöntemi, çok sayıda beyin kanseri hastası için umut kaynağı olacak.

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.