Kivi ve kivinin faydaları

Kivi ve kivinin faydaları

Kivi içeriğinde bulunan petkin sayesinde bedenin toksinlerden arınmasını sağlar, Kivi kandaki kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü artırır.

Her gün yenilen bir adet kivi vücudumuzun günlük C vitamini ihtiyacını giderir.

Kivi turunçgillerden yaklaşık 5 kat daha fazla C vitamini içerir.


Kivi mineraller açısından da zengin bir meyvedir.

Kivi C vitamininden başka A vitamini, B1, B2 vitaminleri, kalsiyum, fosfor,demir gibi mineraller ve proteinler içermektedir. Kivide potasyum ve magnezyum oranı yüksektir. Besleyici değeri de yüksek olan kivi bunlar dışında antioksidan ve lif içermektedir.

Kivinin Faydaları

Kivi nezleye ve gribe karşı faydalıdır.
Kivi Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
Kivinin içeriğinde bulunan antimutajenik maddeler kanseri önler.
Kivi Öksürük ve astım hastaları için faydalıdır. Nefes açıcı etkiye sahiptir.
Kivinin kan inceltici etkisi vardır. Kandaki yağ düzeyini düşürür, kan basıncını düzenler.
Kivi Kan sulandırıcı etkisi nedeni ile kalp ve damar sağlığı için önemlidir.
Kivi Kılcal damar yapısını güçlendirir.
Günde 2 adet kivi tüketmek iyi kolesterol seviyesini artırır, kötü kolesterol seviyesini azalttır.
Kivi ile ilgili yapılan araştırmalar sonucunda olgunlaşmış kivide proteinlerin yapı taşı olan amino asitlerin 15 tanesi tespit edilmiştir. Glutamin, arginin ve asparagin adlı amino asitlerin daha yüksek oranda olduğu görülmüştür.
Kivi lif içeriğinden zengin olduğu için sindirimi kolaylaştırır.

Kivi maskesi:

Kivi ile hazırlanan cilt maskeler cilt sağlığı ve güzellik için faydalıdır. Kivinin içeriğindeki vitaminler cilt üstündeki ölü deriyi temizler.
Yağlı bir cildiniz varsa kiviyi özellikle tercih edin, çünkü kivi cildinizin gözenekleri sıkılaştırır ve yağ dengesini sağlar.

Kabukları soyulmuş bir kiviyi çatalla iyice ezin. Ardından 1 çay kaşığı balla karıştırdıktan sonra göz ve dudak çevreniz hariç yüzünüze maske olarak uygulayın. 15 dakika yüzünüzde beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın.

Kivi suyunun faydaları

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.