Hipoglisemi kimlerde görülür?


Hipoglisemi kimlerde görülür?

Kan şekerinin birdenbire ve hızla düşmesine ‘hipoglisemi’ denir. Açlık şekerinin 70’li hele hele 60’lı rakamların altında olması, yemeklerden daha 1-2 saat geçmeden, kan glikozunun bu rakamlara inmesi halinde ‘hipoglisemi’ tanısı konuyor.

Hipoglisemi sorununa en sık diyabetli kişilerde, özellikle de insülin kullanan şeker hastalarında rastlanıyor. Hipoglisemi merkezinden alınan verilere bakılırsa karın göbek bölgesinden kilo alan, gövdesinin üst kısmı hızla yağlanan kişilerde de hipoglisemi riski var.

Bunlar özellikle yemeklerden sonra (reaktif) hipoglisemi atakları yaşıyor. Örneğin terliyor, uyukluyor, çarpıntı nöbetleri yaşıyorlar. Zayıf yapıda, iyi beslenmeyen hanımlar ve anorektiklerde de hipoglisemiye yakalanma ihtimali artıyor.

Sık sık diyet yapanlar özellikle açlık kürleri ile kilo vermeye çalışanlar, yanlış detoks programlarını ısrarla uygulayanlarda da hipoglisemi sık görünen bir problem olabiliyor. Ailesinde şeker hastalığı olanlarda da hipoglisemi riski daha fazla.

Hipoglisemi tedavi edilebilir mi?

İbrahim saraçoğlu Hipoglisemi için patates kürü

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.