Felç riskine karşı zeytinyağı

Zeytinyağının bir mucizesi daha

Fransa Bordeaux Üniversitesi tarfından yapılan bir araştırmanın sonucunda
Akdeniz mutfağının temel unsurlarından olan zeytinyağının 65 yaş üstündeki insanlarda felçten korumaya yardım ettiğini ortaya çıktı.

Fransa Bordeaux Üniversitesinde yapılan 65 yaş ve üstü 7 bin 625 kişinin en az beş yıl incelendiği bir araştırmada, zeytinyağını yemek yaparken veya salata sosu olarak kullanan kişilerin, hiç zeytinyağı kullanmayan kişilere göre felç riskinin daha düşük olduğu bulundu.

Araştırmada "ölçülü miktarda" ve düzenli zeytinyağı kullanan kişilerde kullanmayan kişilere oranla beslenme, egzersiz ve kilo gibi diğer faktörler de göz önünde bulundurulduğunda, felç riskinin yüzde 41 azaldığını ortaya çıktı.

Ayrıca, Felç Vakfı’ndan Sharlin Ahmed ise zeytinyağının sağlık için yararlı olduğunun uzun zamandan beri bilindiğini belirterek, sağlıklı ve dengeli beslenmenin bir parçası olarak diğer yağlara alternatif olarak zeytinyağı tüketilmesinin felç riskini düşürebileceğine işaret etti.

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.