Tok tutan 15 yiyecek

Tok tutan 15 yiyecek

Yaz mevsimi kapıya dayandı, kadın erkek herkes ince giysilerin ve bikinilerin içinde fit görünmek için diyetlere başladı.

Fakat dikkat edilmesi gereken şeylerden ilki aç kalarak değil dozunda yemek. Bunun için de dikkat edilmesi gereken en önemli şey uzun süre tok tutan gıdaları tüketmek.

Bu gıdalardan başlıcaları şunlar:

1. Yumurta: Yüksek Protein deposu olan yumurtalar sayesinde daha uzun süre tok hissettirir. Bu pek çok araştırma ile de kesinleşmiştir. Birçok üniversite tarafından aynı anda 30 obez ve şişman kadın üzerinde uygulanan araştırmada düşük kalorili meyve salatası ve iki dilim tostla beraber sütlü omlet yiyen kadınlar, simitle kahvaltı eden kadınlara göre gelecek 36 saat süresince daha az yemek yedi.

2. Fasulye:
Safra kesesinin kasılmasına neden olan hormon, kolesistokinin hormonu en iyi kilo verdiricilerden birisidir. Bu hazmettirici hormon doğal bir iştah kesicidir. Yüksek lifli olan fasülyeler ayrıca kolestrolü de düşürür.

3. Salata: Penn Devlet Üniversitesi’nde 42 kadın üzerinde yapılan araştırmaya göre düşük kalorili salata yiyenler, istedikleri kadar hamur işi yemeleri serbest bırakılsa bile çok az tüketebiliyorlar. Araştırmacılara göre buradaki sır sizi tıka basa yemekten alı koyan salatanın saflık derecesi.

4. Yeşil Çay: Kilo verdirici içerik kafein değil. Kateşin adlı verilen antioksidanlar yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırıyor.

5. Armut: Orta büyüklükteki bir armut sizi tok tutmak için yeter ve artar. Elma tok tutma konusunda ikinci sırada. Her iki meyvede de kan şekeri seviyesini düşüren ve öğün arası abur cubur yemenizi engelleyen pektin lifi var.

6. Çorba: Bir kase tavuk çorbası bir parça tavuk kadar doyurucu ve tok tutucudur. Purdue Üniversitesi’ndeki araştırmacılar en basit çorbanın bile beyindeki açlık hissini tatmin ettiğini ve tokluk hissi verdiğini söylüyor.

7. Yağsız et: Temel animoasitlerden birisi olan ve içerisinde süt ürünleri, balık ve et kadar protein barındıran Lösin, daha az yemenizi sağlar.

8. Zeytinyağı:
Ekstra ham zeytinyağı sayesinde orta yaş kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Kalori yakmanıza yardımcı olur.

9. Greyfurt: 2006 senesinde Amerika’da yapılan bir araştırmada her öğünden önce yarım greyfurt yemek ya da günde iç defa greyfurt suyu içmek insanlara 3 ayda 3 kilodan fazla kaybettirdi.

10. Tarçın: Öğleden sonra ani şeker düşüşü yaşamamak için kahvaltıda yulaf ezmesinin üzerine tarçın serpmeniz ya da tam tahıllı tostta kullanmanız aynı zamanda insülin artışını da engeller.
Günde bir çeyrek çay kaşığı tarçın kan şekerini ve kolestrolü düşürür.

11. Sirke: Mükemmel bir tok tutucudur. İsveç’te yapılan bir araştırmaya göre sirkeye batırılmış ekmek yiyen kişiler, normal ekmek yiyen kişilere göre kendilerini daha tok hissetti.

12. Soya peyniri: Doyurmak için çok ufak gözükse de soya peyniri fazlaca iş görüyor. Yemekten önce soya peyniri yerseniz, daha az yiyebilirsiniz.

13. Ceviz:
Şişmanlatıcı olsalar da öğünler arası ceviz atıştıran kişiler, diğerlerine göre daha ince oluyor.

14. Yüksek lifli mısır gevreği: Araştırmalar kahvaltıda bir kase yiyerek iştahınızı azaltabileceğinizi gösteriyor.

15. Acı kırmızı biber: Düzenli olarak acı biber yemeniz size kilo kaybettirir. Japonların yaptığı bir araştırmaya göre kahvaltıda normal kahvaltı yiyecekleri yanında kırmızıbiber de yiyen kadınlar (örneğin kırmızı biberli omlet) öğle yemeğinde normalden daha az yedi. Sihirli içerik iştah kesici kapsaisin olabilir.

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.