Gilaburu suyu faydaları

GİLABURU SUYUNUN FAYDALARI

Gilaburu Kayseri'ye özgü, özellikle bağlık alanlarda yetişen, kırmızı küçük meyveleri olan bir bitkidir.

Gilaburu suyu di-üretik etkileri olduğu için zayıflama diyetlerine de çok büyük destek oluyor. 


Sonbaharda olgunlaşan gilaburu meyveleri toplandıktan sonra bir süre su içinde bekletilir, Ardından ezilerek çıkarılan suyu içecek olarak tüketilir.

Gilaburu başka bölgelerde de bilinir ancak, suyu sadece Kayseri'de içecek olarak tüketiliyor.

Gilaburu suyunun kendisine özgü bir tadı ve kokusu vardır.

Gilaburu suyu daha çok eski kuşak tarafından alışkanlık kapsamında tüketiliyor.

Fakat, yapılan araştırmalar Gilaburu suyunun di-üretik, yani vücuttaki şişkinliği, ödemi çözücü, böbrekleri çalıştırıcı, artık ürünlerin vücuttan atılmasına yardımcı etkileri olduğunu ortaya koymuştur.

Bu özellikleri ile gilaburu suyu zayıflama diyetlerine de çok büyük destek olmaktadır. Çünkü, bol sıvı tüketimi özellikle zayıflama diyetlerinde çok önemli bir unsurdur.

Gilaburu suyu ekşi tadı nedeni ile genellikle şeker eklenerek tüketiliyor, çok fazla şeker katmamak şartıyla bunun sakıncası yok.

1 yorum:

  1. Gilaburu suyu bir mucize, bir çok kişiye faydası olduğunu görüp duyuyoruz ve böbrek rahatsızlığı olanlara da tavsiye deriz.

    YanıtlaSil

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.