Eller neden uyuşur

Eller neden uyuşur?

Elde oluşan uyuşmalar aslında sık görülen bir sorun değil. Ayaklarda oluşan uyuşmalar el uyuşmalarından daha çok görülmektedir.

Her iki elde meydana gelen uyuşma, önemli bir damar hastalığının habercisi olabilir. Damar sertliği, Takayasu hastalığı damarsal kökenli el uyuşmalarının iyi bir örneğidir.

Şu ya da bu neden ile boyun düzleşmesi olan kişilerde aynı zamanda ileri derecede boyun fıtığı da varsa, tek ya da çift taraflı el kol uyuşması (ve kas güçsüzlüğü) ortaya çıkabilir.

Kollara giden sinirlerin dirsekte “ulnar oluk”da, el bileğinde “karpal tünel”de sıkışması da el uyuşmasına neden olabilir.

B 12 vitamini noksanlığının, şeker hastalığının, tiroit bezi tembelliğinin, B grubu vitaminlerde belirgin dengesizliklerin de el uyuşmasına neden olabilir.

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.