Antep Fıstıklı Lokum tarifi

Antep Fıstıklı Lokum

TNT de yayınlanan Ender Saraç'la Sağlıklı Yaşam programında Antep Fıstıklı Lokum tarifi verildi.

Antep Fıstıklı Lokum tarifi

Malzemeler:

1 kilo toz şeker
½ lt. su
1 limonun suyu
100 gram nişasta
2 gram krem tartar
200 gram antep fıstığı,badem yağı
1 su bardağı pudra şekeri
1 çay bardağı nişasta
50 gram toz hindistan cevizi

Hazırlanışı:

Toz şekeri suya koyarak şeker eriyine kadar kaynattıktan sonra içine limon suyunu ekleyin, hafifçe koyulaşana dek kaynatmaya devam edin. Kaynarken üzerinde biriken köpükleri alın.

Nişastayı yarım çay bardağı suda erittikten sonra kaynayan suya yavaş yavaş ekleyin. Bu arada sürekli karıştırmayı da ihmal etmeyin. Krem tartarı ilave ederek macun kıvamını alına kadar pişirmeye devam edin.

İrice kıydığınız antep fıstıklarını ilave edin. Derin bir tepsiyi badem yağı ile yağladıktan sonra karışımı tepsiye dökün. İyice soğuduğu zaman üstüne nişasta, hindistan cevizi ve pudra şekeri karışımını dökün.

Tezgahınızda ters çevirin ve arka tarafına da bu karışımda dökün. Badem yağı ile yağladığınız bıçak yardımı ile ufak ufak kesin.

Afiyet olsun.

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.