Vertigo tedavisi nasıl yapılır?

Vertigo tedavisi nasıl yapılır?

Vertigo tedavisi ile bir çok farklı tıp dalı ilgilenebilir. Baş dönmesi şikayeti olan hastalara önce kulak-burun-boğaz ve nöroloji doktorları bakar.

Bazen göz, dahiliye ya da fizik tedavi bölümlerinin uzman doktorlarının da hastayı incelemesi gerekebilir.

Vertigo tek başına bir hastalık olmadığı için, uygulanacak tedavi vertigoyu yaratan sebebe yöneliktir.

Tam tanının konulabilmesi için önce hastanın yaşadığı sorunun gerçek vertigo olduğundan emin olmak amacı ile ayrıntılı öyküsü alınır.

Ardından nörolojik ve kulak-burun-boğaz muayeneleri yapılır.

Gerekiyorsa hastanın MR’ı (Manyetik Rezonanslı Görüntüleme), kulak filmi, bilgisayarlı tomografisi çekilebilir.

Ayrıca işitme testleri yapılır, kan tetkiklerine bakılır.

Tümörlerin dışında diğer kulak hastalıklarına bağlı baş dönmeleri, diğer kulağın hasta kulağın eksikliğini tamamlaması ile, genellikle 6 ay ile bir yıllık zaman aralığında kendiliğinden geçer.

Pozisyonel baş dönmesi, doktorun muayenesi sırasında uygulayacağı baş hareketleri ile, iç kulaktaki parçacıkların doğru yerlerine oturtulması ile düzeltilir.

Multipl Skleroz (MS), beyin damarları ile ilgili hastalıklar, beyin tümörü ve boyun kemiğinde kireçlenme gibi hastalıklara dayanan vertigo vakalarında ise özel tedavi yöntemlerine başvurulur. Beyin tümörlerinde vergitonun durması için çözüm tümörün ameliyat ile alınmasıdır.

Ayrıca, sık tekrarlayan vertigo atakları için çeşitli atak önleyici tedavi yöntemleri uygulanır.

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.