Kadınlarda Göz Migreni

Kadınlarda Göz Migreni

Baş ağrısının nedenlerinden biri olan migren gözde de bazı belirtiler verebilmektedir.

Bu duruma göz migreni denilmektedir. Göz migreni genellikle genç bayanlarda görülür.

Dolaşım bozukluğu ve göz migreni arasındaki ilişki

Dolaşım bozukluğu olan kişilerde migrene ya da göz migrenine sık rastlanılır. Migrende beyinde bulunan damarlarda geçici daralmalar olur ve buna bağlı olarak bulanık görme ve baş ağrısı görülür.


Göz migreni belirtileri nelerdir?

Göz migreninde bazen baş ağrısı şikayeti olmadan göz önünde ışıklı çizgilenmeler, ışık çakmaları ortaya çıkar. Bazı göz migreni hastalarında ise yarım baş ağrısı ile aynı tarafta bir saatten az süren geçici ve tek taraflı görme kaybı oluşabilir. Bu belirtiler on-on beş dakika sürebilir. Bunun temel sebebi beyin damarlarında oluşan daralmadır.


Normal migren ve göz migreni arasındaki fark?


Normal migrende de farklı görme bozuklukları olur ancak normal migrende görme bozuklukları iki gözde aynı anda ortaya çıkar. Göz migreninde ise görme şikayetleri tek gözde oluşur.


Göz migreninde bazen sadece görme şikayetleri görülürken bazı durumlarda bu şikayetlerin arkasından tek taraflı, damar atar gibi zonklayıcı yarım baş ağrısı, ışık hassasiyeti, bulantı, kusma görülür.Göz Hastalıkları Uzmanı

Op. Dr. M. Erman Emre

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.