Bezelyenin faydaları

Bezelyenin faydaları

o Bezelye içeriğinde önemli oranlarda protein, karbonhidrat, fosfor, potasyum ve A vitamini nedeniyle çok önemli bir besindir. 

o Bezelye, çok miktarda kolay çözümlenebilir çeşitli lif maddeleri içerdiği için özellikle kanda bulunan kötü kolesterol düzeyini düşüren etkisi vardır. Kalp krizi geçirme riskini de azaltıcı etkiye sahiptir. 

o Yine bu yüksek oranda lif, midede uzun süre kalmaktadır, Bu şekilde kanda bulunan şeker düzeyinde artış ve azalmaları bir düzene sokar, vücudun enerji düzeyini sabitler. 

o Bezelye yüksek oranda B1 vitamini içerir , Düzenli uyku uyumayı sağlar, İştah açar ve kişinin ruhsal durumunu düzeltir, neşelendirir. 

o Araştırma sonuçlarına göre Bezelye tüketiminin hayvanlarda kansere yakalanma riskini azalttığı ortaya çıkmıştır. Aynı etki insanlar için de araştırılmaktadır. 

o Çok bezelye tüketen kişilerde akut apandisite çok az rastlanmaktadır. 

o Bezelyenin içeriğinde, hamileliği önleyen bazı maddeler bulunmaktadır.

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.