Fazla tuzlu yemek kalp krizine sebep olur mu?

Fazla tuzlu yemek kalp krizine sebep olur mu?

Tuz tüketimi artıyor. Çok tuz tüketmenin tansiyonu yükselttiği, kilo almayı kolaylaştırdığı ve genel olarak sağlığa zararlı olduğu biliniyor.

Tuz tüketiminin kalp krizi ile doğrudan bir ilişkisi yok fakat tuzu azaltmanın kalp krizi geçirme ve kalp hastalığından ölme riskini de azaltacağını gösteren bazı bulgular var.

Düşük sodyumlu beslenme (uzun süreli uygulanabildiği takdirde) yalnız kalp krizini değil, beyin krizi (felç, inme) olasılığını da azaltabiliyor. Hipertansiyon sorununuz, kalp krizi riskiniz, felç geçirme ihtimaliniz olmasa bile benim tavsiyem tuzu her halükarda mümkün olduğu kadar az tüketmenizdir.

Hatta tuz ve sodyumdan zengin yiyeceklerden (konserve gıdalar, turşular, mandıra ürünü besinler, sucuk, pastırma ve sosisler, hazır soslar, ketçap, mayonez, hazır çorbalar) uzak durmanızdır. Kısacası tuzu azaltmak hayatı uzatmak ve sağlık sorunlarından uzak durmak demektir.

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.