Melekotu ve faydaları

Melekotu ve faydaları

Melekotu; Maydanozgiller familyasındandır. genellikle dere kenarında, çayırlarda ve ormanlardaki ağaçsız yerlerde yetişir.

Mavimsi yeşil ya da kırmızı renklidir. Çiçekleri beyaz renktedir. Kökünde ve rizomlarında uçucu bir yağ ve tanen bulunur. Yaz ve sonbahar aylarında toplanır ve kurutulur.

Yararları: Mide ve bağırsak hastalıkları için faydalıdır. Sinirleri güçlendirir. Spazm çözücüdür. Astım nöbetlerinin giderilmesinde etkilidir. Güç verir, iştah açar.

Nekahat döneminin kısa sürmesine yardımcı olur. Yapraklarından çıkarılan suya, bir parça pamuk bastırılarak diş çürüğüne konduğunda, ağrıyı giderir. Kandolaşımını düzenler. Terleticidir. Kurutulmuş melek otu, dövülerek başa sürülse, bitleri öldürür.

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.