Şok diyetler niçin zararlı?

Şok diyetler niçin zararlı?

Kışın alınan kiloları vereceğim derken sağlığınızdan olmayın...


Kışın alınan fazla kilolarınızdan acil olarak kurtulmak istiyorsanız lütfen aceleci davranarak sizi çok çabuca zayıflatacak, dergi-gazete-internet gibi kaynaklardan bulduğunuz çok düşük kalorili diyetleri uygulamayın.

Bu diyetler başlangıçta sizi hızlı bir biçimde zayıflatacak; ancak diyeti bıraktığınız zaman çok daha fazla kilo alacağınızdan hiç kuşkunuz olmasın.

Ayrıca kilolarınızdan kurtulamadığınız gibi sağlığınızı da bozmuş olacaksınız. Bu nedenle aman dikkat; sağlığınız çok değerli!

Diyetisyen İpek Ağaca, yaz mevsimi yaklaşırken şok diyetlerin zararları ve sağlıklı beslenme hakkında bilgi verdi.

Şok diyetler niçin zararlı?

- Şok diyet olarak tabir edilen çok düşük kalorili diyetler kişiye özgü değildir. Unutulmamalıdır ki; sağlıklı bir diyet mutlaka Diyetisyen tarafından kişiye özel olarak planlanmış olmalıdır.

- Şok diyetler bireyin ihtiyacına göre düzenlenmemiştir; bu nedenle her kişide göstereceği etki farklı olacakdır.

- Şok diyetler kontrol altında yapılmamaktadır. Halbuki diyet uygulanırken takip çok önemlidir.

- Şok diyetler yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmaz. Monotondur, can sıkıcıdır.

Şok diyetler kişilere çok kısa sürede kilo kaybı vaat ederler. Bu diyetler gerçek kilo kaybı yerine sadece su kaybına ve kas kaybına sebep olurlar. Kaybedilen ağırlık kısa süre içinde geri kazanılır.

Şok diyetlerin insan sağlığı üzerindeki etkileri nelerdir?

Baş ağrısı, sinir hali, konsantrasyon bozukları, yorgunluk, uyuşukluk, kardiyak aritmiler, hipotansiyon, mide bulantıları, kusma, kabızlık, diyare (ishal), abdominal şikayetler, safra taşları, bayanlarda menstrüasyon düzensizlikleri, böbrek taşları, kuru cilt, saç dökülmeleri, kolesterol düzeyinde yükselme, mineral yetersizlikleri (Ca, Na, K, Mg, Zn düzeyleri), bazal metabolizma hızında düşme gerçekleşir. Şok diyetlerin uzun süre devamında ani ölümler meydana gelebilmektedir.

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.