Kaliteli bir uykunun önemi

Kaliteli bir uykunun önemi

Hepimiz hayatımızın belli dönemlerinde uyku konusunda problemler yaşamışızdır. Kaliteli bir uyku sonrasndaı dinlenmiş ve güne hazır bir biçimde uyanmanın önemi son yıllarda daha iyi anlaşılmaya başlanmıştır.

Hepimizin ihtiyaç hissettiği uyku süresi birbirinden farklıdır. Bir çok kişi dinlenmiş olarak uyanmak ve gün içinde iyi bir performans sürdürebilmek için 7-8 saat uyumaya ihtiyaç duymaktadır.

Eğer sürekli devam eden bir uyuma güçlüğü yaşıyorsanız, bu durum tıbbi olarak "insomni" olarak tanımlanmaktadır. Eğer insomni olarak adlandırılan uyku problemini yaşıyorsanız, gün boyunca kendinizi yeterince dikkatli, uyanık ve dinlenmiş hissetmezsiniz.

Uyku kalitesi için öneriler:

* Hergün aynı saatte yatın, aynı saatte kalkın

* Uyuyamıyorsanız, yatak dışına çıkın

* Alkol ve kafein tüketimine dikkat edin, nikotinden kaçının

* Öğleden sonra geç saatlerde egzersiz yapmak yarar olabilir

* Stresinizi azaltmak ve gevşemek için çözümler deneyin (Ilık duş, masaj vs...)

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.