Kalp krizi geçirme riskini yüzde 50 azaltan hap üretildi

Kalp krizi geçirme riskini yüzde 50 azaltan hap üretildi

Hindistan'da kolesterol düşürücü (statin),yüksek tansiyon ve aspirin ilaçlarını bir araya toplayan bir hapın, kalp ve damar hastalıkları riskini yan etkisi olmadan yüzde 50 ile yüzde 60 azalttığı iddia ediliyor.

Hindistan'da 45 ile 80 yaşlarındaki 2 bin 53 deneğin üstünde yapılan ve sonuçları ABD'deki 58inci yıllık American College of Cardiology toplantısında sunulan araştırmada, "çoklu hap" adı da verilen bu ilacın etkileri üç ay süre ile diğer tansiyon, kolesterol ve kalp ritmi ilaçları ile karşılaştırıldı.

Araştırmanın başında yer alan Kanada'nın Ontario kentindeki McMaster Üniversitesi Halk Sağlığı Araştırma Enstitüsü'nden Dr Selim Yusuf ile Hindistan'ın Bangalore kentindeki St John's Tıp Fakültesi'nden Dr Prem Pais, ilacın, kötü kolesterol (LDL), yüksek tansiyonu önemli ölçüde azaltıcı ve kan akışkanlığını arttırıcı etkisinin görüldüğüne işaret etti.

Dr Yusuf, üç hipertansiyon ilacının zayıf dozları, 12,5 miligram tiazid, 50 mg atenolol ve 5 mg ramipril ile kolesterol düşürücü 20 mg simvastatin ve 100 mg aspirinden oluşan süper hapın etkilerini daha iyi görebilmek amacıyla klinik deneylerin ikinci aşamasında daha geniş bir araştırma yapacaklarını belirtti.

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.