Menopozda düşük doz östrojen tedavisi işe yarıyor mu?

Menopozda düşük doz östrojen tedavisi işe yarıyor mu?

Son zamanlarda yapılan geniş çaplı araştırma ve çalışmalarda menopozda kullanılan östrojen hormonunun yarar ve zararları çok tartışılmaktadır.

Östrojenin kemiklere yararlı olduğu bilinmektedir. Hafızaya iyi geldiği söylenmekle birlikte, işe yaramadığını da söyleyen bazı yayınlar bulunmaktadır.

Tek başına uzun süre kullanıldığı zaman rahim kanserini artırdığı tesbit edildiği için, yanına koruyucu progesteron hormonu eklenerek kullanılmaya başlanmıştır.

Bu sefer de meme kanserinde ve biraz da olsa derin damarlarda tıkanma hadiselerinde artışlar görülmüştür. Oysa ki, menopoz sonrası görülen şikayetlerin, özellikle sıcak basmalarının tedavisinde, eksik olanın yani östrojenin yerine konması esastır.

Bugün gelinen son nokta ise ultra düşük doz östrojen ilaçlarının gereken en kısa süre (6 ay -1 sene) gibi kullanılmasıdır.

Bu amaç ile ciltten emilen ve sadece östrojen'i çok az dozda içeren krem ve flaster bantların kullanımı yurtdışında başlamış olup, uzun kullanım sonuçlarının beklenmesi gerekmektedir.


Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.