Manganez Minerali ve Manganezin Faydaları

Manganez Minerali ve Manganezin Faydaları

Manganez Minerali : Manganez minerali kemik oluşumu ve bakımı, bağ dokuları için çok gerekli bir mineraldir. Protein ve genetik malzemelerin sentezine katkıda bulunmaktadır. Besinlerden enerji üretmeye yardımcıdır.

Manganez minerali antioksidan görevi görmektedir ve normal kan pıhtılaşmasına yardımcıdır. Manganez glikoz metabolizmasının anahtar enziminde önemli bir yardımcı faktördür.

Manganez Eksikliği: Anormal kemik ve kıkırdak oluşumu, glikoz toleransında bozulma ve büyümede gecikme oluşabilir. Manganez eksikliği yaşayan bir kişide kilo kaybı, bulantı, kusma, deri tahrişi, saç uzamasında yavaşlama ve saç renginde beyazlaşma görülebilmektedir

İçinde Manganez Bulunan Besinler: Yeşil yapraklı sebzeler, meyveler, kepekli tahıllar, fındık, ceviz, badem, avokado, kuşkonmaz ve çayda bol miktarda bulunur.

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.