İyot Minerali ve İyotun Faydaları

İyot Minerali :İyot , Tiroid bezlerinin içeriğinde yer almaktadır. Tiroid ve troid kontrol mekanizmasında, zihinsel fonksiyonlarda, enerji ve kilo almada, normal büyüme ve gelişme, beyin ve sinir sisteminin normal çalışması, vücut ısısı ve enerjisinin düzenlenmesi, troid hormonlarının yapımında önemli bir rol oynamaktadır.

İyot eksikliğinden kaynaklanan sağlık sorunları, iyotlu tuz kullanılarak aşılabilmektedir. Bunun için günlük 150 miligram iyot minerali almak gerekmektedir. İyotlu tuzun mineral özelliklerini kaybetmemesi için ışık almayacak biçimde, kapalı bir kapta saklanması gerekmektedir.

İyot Eksikliği: Yetersiz ve dengesiz beslenme neticesinde iyot yetersizliği oluştuğunda önemli sağlık problemleri meydana gelmektedir. İyot eksikliği, tiroit bezinin çalışmasını önleyerek guatr, gelişim bozukluğu,zekâ geriliği, kısırlık gibi şikayetlerin oluşmasına sebep olmaktadır.

İyot Hangi Besinlerde Bulunur? Süt, yumurta, deniz ürünleri ve yeşil yapraklı sebzeler bol miktarlarda iyot içeren gıdalardır. İçme suyu önemli bir iyot kaynağıdır.

Hiç yorum yok

Mucize iksirler bloğumuzda Uzmanların tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların sitemizle hiçbir bağlantıları yoktur. Bu nedenle Burada yayınlanan tarifler hakkında daha fazla bilgiyi uzmanların kendilerinden alabilirsiniz.

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.